Katar sienny (Hay fever)

Co to jest katar sienny? Jakie wywołuje objawy?
Katar sienny (także alergiczny nieżyt nosa) to termin, którym określa się objawy związane z alergią. Jest to problem sezonowy, jaki rozwija się podczas zwiększonej obecności pyłków w powietrzu lub całoroczny. Katar sienny wywołany jest reakcją na pyłki drzew, chwastów i zarodniki pleśni. Całoroczny alergiczny nieżyt nosa wywołują: kurz domowy, sierść zwierząt, pleśń, niektóre produkty spożywcze.


   


Alergiczny nieżyt nosa jest to zespół objawów nosa i oczu, związany z reakcją alergiczną na czynniki zewnętrzne. Tymi czynnikami mogą być pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, pleśń. Wywołują one najczęściej tzw. katar sienny.

Przyczyny alergicznego nieżytu nosa
Alergia wywoływana jest przez alergeny. Jeżeli osoba z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa wdycha alergen (pyłki, kurz, sierść, pleśń), organizm wytwarza substancje chemiczne (obronne), w tym histaminy. Powoduje to ostatecznie świąd, obrzęk i pojawienie się wydzieliny.

Pyłki, które wywołują katar sienny dla każdego człowieka są inne. Ma na to również wpływ miejsce zamieszkania. Duże, widoczne pyłki zazwyczaj nie wywołują reakcji alergicznych. Na powstanie alergii mają wpływ pyłki drobne, które są niewidoczne dla człowieka. 
Za katar sienny odpowiedzialne są głównie:
- Pyłki drzew liściastych i iglastych,
- Pyłki traw,
- Pyłki ambrozji.

Ilość pyłku w powietrzu może wpływać na poziom objawów. W gorące, wietrzne, suche dni pyłki są bardzo aktywne i reakcje alergiczne mogą być mocniej odczuwane. W dni chłodne, deszczowe pyłki opadają na ziemię i nie wywołują żadnych objawów.Objawy alergicznego nieżytu nosa:
- Kichanie, któremu towarzyszy wyciek z nosa, lub całkiem zatkany nos,
- Kaszel i spływająca do gardła wydzielina,
- Swędzenie oczu, nosa i gardła,
- Cienie pod oczami wywołane zwiększonym przepływem krwi w pobliżu zatok,
- Salut alergiczny (głównie u dzieci, ciągłe wycieranie nosa ręką z powodu stale wyciekającej wydzieliny),
- Łzawienie oczu,
- Zapalenie spojówek (oczy są zaczerwienione, powieki spuchnięte).

Rozpoznanie alergicznego nieżytu nosa
Na początku lekarz przeprowadzi wywiad na temat objawów związanych z alergią. Historia objawów jest bardzo ważna w odpowiednim zdiagnozowaniu choroby. Istotnymi informacjami są na pewno okoliczności związane z występowaniem reakcji alergicznych (pory dnia, roku, zwierzęta, dieta). Badania mogą przedstawić konkretną substancję wywołującą alergię. Głównie przeprowadza się testy skórne. Jeśli badanie skóry nie dało rezultatów lub jest z jakichś powodów niemożliwe do przeprowadzenia, lekarze zalecają specjalne badanie krwi. Testy te mają sprawdzić poziom konkretnych substancji związanych z alergią, głównie o nazwie immunoglobuliny E (IgE). Morfologia krwi (CBC), przede wszystkim białych krwinek również może pomóc w wykryciu alergii.

Leczenie 
Najskuteczniejszą terapią jest wystrzeganie się tego, co wywołuje reakcje alergiczną. Jeśli nie jest możliwe całkowite uniknięcie alergenu warto, chociaż w niedużym stopniu ograniczyć swoje kontakty z tym czynnikiem, na pewno osłabi to objawy. Istnieje wiele różnych leków przeznaczonych do leczenia alergicznego nieżytu nosa. Lekarz przepisze odpowiednie w zależności od nasilenia i rodzaju objawów, wieku pacjenta i ogólnego stanu zdrowia. Ważne jest żeby regularnie oczyszczać nos z wydzieliny.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Katar sienny Hay fever
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Ból gardła
Katar sienny
Krztusiec, koklusz ? objawy

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi