Kwas moczowy (Uric acid )

Wartości referencyjne:
0,15-0,45 mmol/l
2,5-8,0 mg/dl


Badanie kwasu moczowego

Kwas moczowy to substancja chemiczna, która powstaje w momencie, gdy w organizmie rozkładane są puryny. Puryny znajdują się w niektórych produktach i napojach, np. w wątrobie, makreli, fasolce, groszku, piwie i winie. Ponadto puryny są naturalnie obecne w ludzkim organizmie, m.in. w DNA.

   


Zazwyczaj kwas moczowy rozpuszcza się we krwi i przedostaje się do nerek, gdzie następnie przechodzi do moczu. W momencie gdy organizm produkuje zbyt dużo kwasu moczowego i nie może go usunąć, mogą rozwijać się liczne choroby i zaburzenia zdrowotne. Wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie nazywa się hiperurykemią.

W jakim celu przeprowadza się badanie kwasu moczowego?
To badanie wykonuje się, aby zdiagnozować przyczynę rozwoju kamieni nerkowych. Może być również przeprowadzany u osób z dną moczanową, ponieważ u wielu pacjentów chorujących na tę dolegliwość rozwijają się kamienie nerkowe.

Na czym polega badanie?
Badanie przeprowadza się na próbce moczu pacjenta. W tym celu pacjent musi zgromadzić w próbówce odpowiednią ilość moczu i jak najszybciej (w ciągu 24 godzin od pobrania) oddać ją do analizy. Trzeba pamiętać, żeby zachować czystość narządów podczas oddawania moczu, tak aby nie przedostały się do niego żadne zanieczyszczenia, które uniemożliwią lekarzowi prawidłową ocenę. Zanim próbka zostanie przekazana do badania, należy trzymać ją w chłodnym miejscu. W przypadku dzieci i niemowląt proces przebiega podobnie jednak trzeba pamiętać, że jest to nieco trudniejsze i możliwe, że będzie konieczność jego powtórzenia. Przed badaniem pacjent nie może stosować niektórych leków i używek, gdyż mogą one wpłynąć na wyniki. Są to:
-  Alkohol
-  Allopurinol
-  Leki przeciwzapalne (np. ibuprofen)
-  Salicylany (w tym kwas acetylosalicylowy)
-  Probenecyd

Ponadto, wyższe stężenie kwasu moczowego może być spowodowane przyjmowaniem witaminy C i barwnika stosowanego przy badaniach rentgenowskich.Prawidłowe wyniki badania
Wartości wahają się między 250 do 750 mg / 24 godziny. W zależności od tego gdzie przeprowadzana jest analiza, wyniki mogą być inne. Takie przypadki należy indywidualnie rozpatrywać z lekarzem.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki badania?

Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego może być wywołany:
- Nowotworem
- Dną moczanową
- Dietą zawierającą duże ilości puryn
- Chorobami, które wpływają na szpik kostny i białe krwinki
- Zespołem Lescha ? Nyhana
- Zespołem Fanconiego

Zbyt niski poziom kwasu moczowego może być spowodowany przez:
- Nadmierne picie alkoholu
- Przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek
- Zatrucie ołowiem


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.3/5, ocen: 14
Kwas moczowy Uric acid
Ocena: 86 % na 100%
Liczba opinii: 14


Zobacz również - choroby, artykuły:

Cholesterol HDL
Częste oddawanie moczu
Jak zajść w ciążę?
Morfologia krwi ? wyniki
Refluks kwasu
Łupież pstry

Badania, wyniki:

Bilirubina
Częściowa tromboplastyna
Eozynocyty - Granulocyty kwasochłonne
Kwas moczowy
Kwas moczowy
SelenNa stronie:

W czytelni:
Tagi