Wapń zjonizowany (Calcium ionized , Ca)

Wartości referencyjne:
1,12-1,23 mmol/l


Badanie poziomu zjonizowanego wapnia

Wapń zjonizowany to rodzaj wapnia, który swobodnie przepływa przez krew i nie jest związany z białkami. Jest również nazywany wolnym wapniem. Wszystkie komórki organizmu potrzebują wapnia, aby móc normalnie funkcjonować. Wapń jest przydatny w utrzymywaniu kości i zębów w dobrym stanie, a ponadto pomaga w skurczach mięśni, pracy serca, nerwów i krzepnięciu krwi.

   


W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu zjonizowanego wapnia?
Lekarz może zlecić to badanie, jeśli u pacjenta pojawiają się objawy chorób nerek lub przytarczyc. Badanie może być także wykonywane jako kontrolne u osób, u których już zdiagnozowano takie zaburzenia. 
Badania krwi pozwalają zmierzyć całkowity poziom wapnia zjonizowanego oraz tego dołączonego do białek. Bardzo możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie oddzielnych badań każdego wapnia, w momencie, gdy wyniki będą ciężkie do zinterpretowania.

Na czym polega badanie?
Badanie przeprowadza się na próbce krwi pacjenta. Aby to sprawdzić konieczne jest pobranie od pacjenta próbki krwi. Na początku lekarz uciska miejsce, z którego będzie odciągana krew specjalną opaską, tak by żyły napęczniały i łatwiej oddawały krew. Następnie miejsce wkłucia oczyszcza się antyseptyczną gazą i wprowadza igłę do żyły. Tak pobrana krew trafia do wyznaczonej fiolki i jest kierowana do dalszych badań.
Jeśli chodzi o dzieci i niemowlęta, krew pobiera się w nieco inny sposób. Używa się w tym celu specjalnego noża lekarskiego- lancetu, którym dokonuje się nacięcia w wyznaczonym miejscu na ciele i wywołuje się krwawienie. Tak otrzymaną krew gromadzi się na pipetce lub na specjalnych paskach. Do badania należy się odpowiednio przygotować. Na co najmniej 6 godzin przed testem nie wolno nic jeść ani pić. Oprócz tego lekarz może zalecić przerwanie stosowania niektórych leków, które mogą mieć wpływ na wyniki badania. Lit, diuretyki tiazydowe, tyroksyny oraz sole wapnia mogą zwiększać poziom zjonizowanego wapnia we krwi. Nigdy jednak, nie wolno przerywać stosowania żadnych leków na własną rękę, gdyż może to mieć poważne konsekwencje.Prawidłowe wyniki badania

Wartości mogą się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium, w którym wykonuje się badanie. Ustalone normy obejmują:
-  U dzieci: od 4,4 do 6,0 mg / dl
-  U dorosłych: od 4,4 do 5,3 mg / dl

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?

Zbyt wysoki poziom wapnia może być spowodowany:
-  Nadczynnością przytarczyc
-  Przerzutami nowotworów kości
-  Szpiczakiem mnogim
-  Chorobą Pageta
-  Sarkoidozą
-  Nadmiarem witaminy D
-  Różnymi rodzajami nowotworów
-  Stosowaniem diuretyków tiazydowych

Zbyt niski poziom wapnia może świadczyć o:
-  Niedoczynności przytarczyc
-  Problemach z wchłanianiem
-  Osteolomacji
-  Zapaleniu trzustki
-  Niewydolności nerek
-  Krzywicy
-  Niedoborze witaminy D


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.9/5, ocen: 18
Ca
Ocena: 78 % na 100%
Liczba opinii: 18


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

Wapń
ŻelazoNa stronie:

W czytelni:
Tagi