Sód (Sodium , Na)

Wartości referencyjne:
135-145 mEq/l
135-145 mmol/l
zapotrzebowanie dzienne: ok. 70 mmol


Badanie poziomu sodu Sód to pierwiastek chemiczny, który w organizmie pełni ważną funkcję podtrzymującą funkcjonowanie błon komórkowych, nerwów oraz wspiera układ krążenia.
   


W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu sodu?
Badanie zleca się w momencie, gdy pacjent ma objawy zaburzeń lub chorób związanych z nieprawidłowym poziomem sodu. 
Wiele czynników wpływa na stężenie sodu we krwi, w tym:
-  Urazy, zabiegi chirurgiczne oraz wstrząśnienia
-  Spożywanie dużych lub zbyt małych ilości soli w pożywieniu
-  Stosowanie leków moczopędnych lub innych środków, np. hormonu aldosteronu
-  Otrzymywanie dożylnie płynnego sodu 

Na czym polega badanie?
Poziom sodu mierzy się na podstawie badania krwi. W tym celu lekarz pobiera krew z żyły pacjenta, zwykle znajdującej się w łokciu. Zanim jednak do tego dojdzie zwykle stosuje się specjalny ucisk, tak by krew płynęła szybciej. Następnie miejsce wkłucia jest przemywane odpowiednio skażoną gazą, po czym wprowadza się igłę. Krew pobierana jest do specjalnej próbówki. W następnej kolejności krew trafia do specjalistów na badanie.
Jeśli chodzi o badanie u dzieci i niemowląt, to przeprowadza się je za pomocą lancetu, czyli ostrego nożyka, którym nacina się skórę, aby wywołać krwawienie. Tak otrzymaną krew pobiera się do pipetki lub na specjalne paski. 
Przed badaniem należy przerwać przyjmowanie niektórych leków. Środki, które mogą zwiększać poziom sodu to:
-  Sterydy anaboliczne
-  Pigułki antykoncepcyjne
-  Niektóre antybiotyki
-  Klonidyna
-  Kortykosteroidy
-  Środki przeczyszczające
-  Lit
-  Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Środki, które obniżają poziom sodu, to:
-  Leki moczopędne
-  Morfina
-  Wazopresyna
-  Pochodne sulfonylomocznika
-  Karbamazepina

Prawidłowe wyniki badania
Normy dla stężenia sodu we krwi to 135 ? 145 mEq / L. Wartości mogą się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie.O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?
Nieprawidłowe stężenie sodu może być wynikiem wielu różnych czynników. Aby ustalić dokładną przyczynę lekarz musi wziąć pod uwagę całkowite stężenie płynów w organizmie pacjenta. Odbywa się to dzięki obserwacji obrzęku w okolicy kostek, stóp oraz nóg.
Wysokie stężenie sodu we krwi nazywa się hipernatremią. To zaburzenie charakteryzuje się następująco:
- Jeśli poziom płynów w organizmie jest niski, ich utrata i wysoki poziom sodu mogą być wynikiem nadmiernego pocenia się, biegunki, stosowania leków moczopędnych oraz poparzeń.
- Jeśli poziom płynów w organizmie jest normalny, wysoki poziom sodu może być spowodowany moczówką prostą (zaburzenie, które cechuje się zbyt małą ilością hormonu wazopresyny)
- Jeśli poziom płynów w organizmie jest zbyt wysoki, to zbyt duża obecność sodu może być oznaką hiperaldosteronizmu, zespołu Cushinga lub diety, która jest zbyt obfita w sól

Niskie stężenie sodu we krwi nazywa się hiponatremią. Ten stan spowodowany jest:
- Jeśli poziom płynów w organizmie jest niski: odwodnieniem, wymiotami, biegunką, ketonurią oraz zbyt częstym oddawaniem moczu 
- Jeśli poziom płynów w organizmie jest normalny: nadmiernym wydzielaniem hormonu wazopresyny, niedoczynnością tarczycy, chorobą Addisona, zespołem Schwartza ? Barttera
- Jeśli poziom płynów w organizmie jest zbyt wysoki: zastoinową niewydolnością serca, zespołem nerczycowym, chorobami nerek lub marskością wątroby


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.1/5, ocen: 19
Na
Ocena: 41 % na 100%
Liczba opinii: 19


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi