Potas (Potassium , K)

Wartości referencyjne:
3.4-4.8 mEq/l
3.6-4.8 mmol/l
zapotrzebowanie dzienne: 64 mmol (2500 mg)


Potas

Potas to jeden z najważniejszych dla organizmu składników mineralnych, który umożliwia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek, tkanek i narządów. Jest również elektrolitem, czyli substancją, która przewodzi impulsy elektryczne w organizmie, czyli tak jak sód, chlorki, wapń i magnez. Potas odgrywa również kluczową rolę w pracy serca, mięśni gładkich i układu szkieletowego, co wpływa dalej na pozostałe procesy zachodzące w organizmie.

   


Potas jest obecny w wielu produktach spożywczych, w tym w mięsie zwierzęcym, niektórych rodzajach ryb (np. łosoś, dorsz i flądra), owocach, warzywach i roślinach strączkowych. Produkty mleczne również są dobrym źródłem potasu.
Nadwyżka potasu w organizmie nazywana jest hiperkaliemią, odwrotne zaburzenie natomiast nazywa się hipokaliemią. Aby zachowany był odpowiedni poziom potasu ważna jest prawidłowa ilość sodu i magnezu we krwi. Zbyt dużo sodu- efekt niektórych diet- może doprowadzić do spadku poziomu potasu i tym samym zwiększyć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Niedobór potasu mogą również powodować: biegunka, wymioty, nadmierne pocenie się oraz zespół złego wchłaniania.
Ogólnie rzecz biorą większość ludzi utrzymuje równowagę potasu dzięki stosowanej diecie, bogatej w warzywa i owoce. Z wiekiem jednak, każdy staje się bardziej podatny na hiperkaliemię z tego względu, że wraz z upływającym czasem nasze nerki są mniej skuteczne w kierunku eliminowania potasu z organizmu. Ponadto osoby w starszym wieku powinny zachowywać ostrożność podczas przyjmowania niektórych leków, które mogą wpływać na poziom potasu. Są to: niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz inhibitory konwertazy angiotensyny. 

Prawidłowy poziom potasu może zapobiegać:
- Chorobom kości
- Rozwojowi hipokaliemii
- Wysokiemu ciśnieniu krwi
- Udarom mózgu
- Nieswoistemu zapaleniu jelit

Źródła potasu w diecie
Najlepszym źródłem potasu są banany, soki z cytrusów (np. sok pomarańczowy), awokado, pomidory, ziemniaki, fasola, flądra, łosoś, dorsz, kurczak i inne rodzaje mięsa.
Na rynku dostępne są różne suplementy potasu, np. octan potasu, wodorowęglan potasu, cytrynian potasu, chlorek potasu i glukonian potasu. Są one dostępne w tabletkach, kapsułkach, tabletkach musujących, proszku i syropie. Suplementy potasu w dawkach większych niż zlecone przez lekarza mogą szkodzić zdrowiu, dlatego zawsze trzeba trzymać się podanych ilości.

Potas na każdy dzień
Aby zachować pełną równowagę organizmu każdego dnia trzeba przyjmować odpowiednie dawki potasu. Są one określone dla wszystkich grup wiekowych i obu płci.
DZIECI
- Noworodki do 6 miesiąca życia: 500 mg lub 13 mEq
- Niemowlęta od 7 do 12 miesięcy: 700 mg lub 18 mEq
- Dzieci w pierwszym roku życia: 1000 mg lub 26 mEq
- Dzieci od 2 do 5 roku życia: 1400 mg lub 36 mEq
- Dzieci w wieku od 6 do 9 lat: 1600 mg lub 41 mEq
- Dzieci powyżej 10 roku życia: 2000 mg lub 51 mEq
DOROŚLI
- Dla mężczyzn i kobiet, także w ciąży i karmiących: 2000 mg lub 51 mEqPotas może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami powodując liczne objawy. Wzrost stężenia potasu mogą spowodować:
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne
- Inhibitory kowertazy angiotensyny- leki stosowane przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób serca, cukrzycy, przewlekłych chorób nerek oraz migreny. W tej grupie środków wyróżnia się:

 • Benazepril
 • Kaptopryl
 • Fosinopril
 • Lisinopril
 • Enalapril
 • Ramipril
 • Trandolapril
 • Perindopril 

- Heparyna (stosowany przy zaburzeniach z krzepnięciem krwi)
- Cyklosporyna (stosowany przy zaburzeniach w pracy układu immunologicznego)
- Trimetoprim i sulfametoksazol (antybiotyki)
- Beta ? blokery (stosowane w leczeniu jaskry, nadciśnienia tętniczego i migreny)

 • Atenolol
 • Propranolol
 • Metoprolol

Zbyt niski poziom potasu mogą spowodować:
- Diuretyki tiazydowe
- Diuretyki pętlowe
- Kortykosteroidy
- Amfoterycyna B
- Leki zobojętniające soki żołądkowe
- Insulina
- Flukonazol (stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych)
- Teofilina (stosowana w leczeniu astmy)
- Środki przeczyszczające


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.4/5, ocen: 9
K
Ocena: 89 % na 100%
Liczba opinii: 9


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

PotasNa stronie:

W czytelni:
Tagi