Mangan (Manganese , Mn)

Wartości referencyjne:
Ilość w organizmie: 10 - 20 mg
W surowicy: 150 +/- 40 mmol / l
Zapotrzebowanie dzienne: 2,5 - 5 mg


Mangan jest pierwiastkiem, który w organizmie występuje w śladowych ilościach. Znajduje się głównie w kościach, wątrobie, nerkach i trzustce. Mangan pomaga organizmowi w formowaniu tkanki łącznej, kości, hormonów płciowych oraz utrzymywania na odpowiednim poziomie procesów krzepnięcia krwi. Ponadto pełni ważną rolę w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów, wchłanianiu wapnia oraz regulacji poziomu cukru we krwi. Mangan jest niezbędny dla normalnego funkcjonowania mózgu i nerwów.
   


Mangan jest składnikiem enzymu o nazwie dysmutaza nadtlenkowa, przeciwutleniacza, który pomaga walczyć z wolnymi rodnikami. Generalnie rzecz biorąc wolne rodniki są substancjami, które naturalnie znajdują się w organizmie, jednak czasami mogą prowadzić do uszkodzenia błon komórkowych oraz sekwencji DNA. Mogą odgrywać znamienną rolę w procesie starzenia, jak również wpływać na rozwój różnych warunków zdrowotnych, w tym chorób serca i nowotworów. Przeciwutleniacze, takie jak dysmutaza nadtlenkowa pomagają neutralizować wolne rodniki i zmniejszyć lub całkiem zapobiec niektórym zaburzeniom, które wywołują.

Niski poziom manganu w organizmie może doprowadzić do niepłodności, wad rozwojowych kości, osłabienia i drgawek. Poziom manganu można kontrolować stosując odpowiednią dietę. Pierwiastek jest obecny w ziarnach, nasionach i orzechach- mimo to, dużo osób nadal ma niedobory tego składnika. 

Zbyt wysoki poziom manganu również może być szkodliwy dla organizmu, a zwłaszcza dla tkanek, w których się gromadzi. Przykładowo nieprawidłowe stężenie manganu w mózgu wiąże się z rozwojem chorób na tle neurologicznym, w tym choroby Parkinsona.Prawidłowy poziom manganu może zapobiegać:
-  Osteoporozie
-  Artretyzmowi
-  Zespołowi napięcia przedmiesiączkowego
-  Cukrzycy
-  Padaczce

Źródła manganu w diecie
W mangan bogate są głównie orzechy, nasiona, kiełki pszenicy i produkty pełnoziarniste (zboża, gryka, pszenica, owies), rośliny strączkowe oraz ananasy.

Mangan na każdy dzień
Aby zachować pełną równowagę organizmu każdego dnia trzeba przyjmować odpowiednie dawki manganu. Są one określone dla wszystkich grup wiekowych i obu płci.
Należy unikać przedawkowania, gdyż może się to wiązać z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. 

DZIECI
-  Noworodki do 6 miesiąca życia: 0,003 mg
-  Niemowlęta od 7 do 12 miesięcy: 0,6 mg
-  Dzieci między 1 a 3 rokiem życia: 1,2 mg
-  Dzieci od 4 do 8 roku życia: 1,5 mg
-  Chłopcy od 9 do 13 lat: 1,9 mg
-  Chłopcy od 14 do 18 lat: 2,2 mg
-  Dziewczęta od 9 to 18 roku życia: 1,6 mg

DOROŚLI
-  Mężczyźni w wieku 19 lat i starsi: 2,3 mg
-  Kobiety w wieku 19 lat i starsze: 1,8 mg
-  Kobiety w ciąży: 2 mg
-  Kobiety karmiące piersią: 2,6 mg

Mangan może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami powodując liczne objawy. Są to:
-  Haloperidol i inne leki przeciwpsychotyczne
-  Rezerpina
-  Leki zobojętniające sok żołądkowy
-  Środki przeczyszczające
- Tetracyklina (antybiotyk)


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 4
Mn
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 4


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

ManganNa stronie:

W czytelni:
Tagi