Wapń (Calcium , Ca)

Wartości referencyjne:
2,1-2,6 mmol/l
8,5-10,5 mg/dl
zapotrzebowanie dzienne: 700 - 800 mg (17,5 - 20 mmol)


Wapń jest jednym z najliczniejszych składników mineralnych obecnych w ludzkim organizmie. Jest niezbędny dla rozwoju i utrzymania mocnych kości i zębów, a ponadto wielu innych narządów i układów w tym: serca, nerwów i mięśni. Jedną z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych cech wapnia jest zapobieganie osteoporozie.
   


Wapń może działać dzięki innym substancjom, które umożliwiają jego wchłanianie. Są to: witamina K i D, magnez i fosfor. Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia w organizmie jest dieta. Nie zawsze jednak jest to wystarczające i niektórzy ludzie muszą stosować dodatkowo suplementy wapnia. Kontrola poziomu wapnia jest szczególnie ważna, zwłaszcza w coraz starszym wieku. Kobiety po menopauzie, osoby, które spożywają duże ilości kofeiny, nadużywające alkoholu, soli oraz przyjmujące kortykosteroidy, mają zaburzone stężenie wapnia w organizmie i zwykle potrzebują terapii suplementacyjnej w kierunku poprawy. Niedobory wapnia powodować mogą niektóre zaburzenia zdrowotne, w tym: zespół złego wchłaniania, choroba Leśniowskiego – Crohna, celiakia i resekcja jelit.

Prawidłowy poziom wapnia może zapobiegać:
-  Osteoporozie
-  Niedoczynności przytarczyc
-  Zespołowi napięcia przedmiesiączkowego
-  Wysokiemu ciśnieniu krwi
-  Otyłości
-  Krzywicy
-  Wysokiemu poziomowi cholesterolu

Źródła wapnia w diecie
Najbogatszym źródłem wapnia w diecie są sery (np. parmezan, cheddar, fetta i mozarella), niskotłuszczowe produkty mleczne (np. mleko, jogurty), melasa i tofu. Pozostałe dobre źródła to: migdały, drożdże piwne, orzechy brazylijskie, brokuły, kapusta, suszone figi, ostrygi, sardynki, gorczyca, mniszek lekarski, rzepa, botwina. Wzbogacane w wapń są: soki, mleko sojowe, mleko ryżowe, zboża.Dostępne formy wapnia
Istnieje wiele form wapnia w suplementach. Różnią się one ilością wapnia, którą zawierają, poziomem wchłaniania przez organizm oraz ceną. Dwie najbardziej powszechne formy to:
-  Cytrynian wapnia- łatwo wchłaniany i trawiony głównie przez starsze organizmy. Niestety, jest nieco bardziej kosztowny niż węglan wapnia.
-  Węglan wapnia- ten rodzaj suplementu zawiera w sobie więcej wapnia. Organizm może go wchłonąć tylko przy odpowiedniej ilości soku żołądkowego, dlatego zwykle spożywa się go z sokiem pomarańczowym. 

Wapń na każdy dzień
Aby zachować pełną równowagę organizmu każdego dnia trzeba przyjmować odpowiednie dawki miedzi. Wartości są określone dla wszystkich grup wiekowych i obu płci. 

DZIECI
-  Noworodki do 6 miesiąca życia: 210 mg dziennie
-  Niemowlęta od 7 do 12 miesięca życia: 270 mg dziennie
-  Dzieci od 1 do 3 roku życia: 500 mg dziennie
-  Dzieci w wieku 4 – 8 lat: 800 mg dziennie
-  Młodzież od 9 do 18 roku życia: 1300 mg dziennie

DOROŚLI
-  Od 19 do 50 roku życia: 1000 mg dziennie
-  51 lat i więcej: 1200 mg
-  Kobiety przed 19 rokiem życia w ciąży i karmiące piersią: 1300 mg
-  Kobiety po 19 roku życia w ciąży i karmiące piersią: 1000 mg

Wapń może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami powodując liczne objawy. Są to:
-  Alendronian 
-  Leki zobojętniające zawierające aluminium
-  Leki regulujące ciśnienie krwi
-  Leki obniżające poziom cholesterolu
-  Kortykosteroidy
-  Digoksyna
-  Leki moczopędne
-  Estrogeny
-  Gentamycyna 
-  Antybiotyki, w tym: Chinolina, Tetracyklina


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 3
Ca
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 3


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

Wapń
ŻelazoNa stronie:

W czytelni:
Tagi