Dehydrogenaza mleczanowa (Lactate Dehydrogenase , LDH, LD)

Wartości referencyjne:
120-230 U/l


Badanie poziomu izoenzymów LDH

Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) to enzym, który występuje w wielu tkankach i narządach, np. w sercu, wątrobie, nerkach, mięśniach szkieletowych, mózgu, płucach, a ponadto- w komórkach krwi.

   


LDH występuje w pięciu formach:
1. LDH – 1: występuje głównie w mięśniu sercowym i czerwonych krwinkach
2. LDH – 2: koncentruje się w białych krwinkach
3. LDH – 3: znajduje się w płucach
4. LDH – 4: głównie skupia się w nerkach, łożysku i trzustce
5. LDH – 5: obecne zwłaszcza w wątrobie i mięśniach szkieletowych

W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu izoenzymów LDH?
Badanie zleca się w momencie podejrzenia wysokiego poziomu LDH. Pomiar izoenzymów pozwala określić lokalizację uszkodzonych tkanek. Ważne jest, że wszystkie rodzaje dehydrogenazy mleczanowej można mierzyć za pomocą zwykłego badania krwi. 

Na czym polega badanie?
Badanie ma na celu przedstawienie poziomu LDH we krwi. Test przeprowadza się poprzez pobranie krwi z żyły pacjenta. Lekarz po uprzednim przemyciu miejsca wkłucia wysterylizowaną gazą i zaciśnięciu ręki pacjenta, aby żyły napuchły, wprowadza igłę w okolicach łokcia i pobiera krew do fiolki lub próbówki. W przypadku dzieci i niemowląt do badania nie używa się igły, a lancetu- ostrego noża. Wymusza się krwawienie poprzez wykonanie nacięcia. Tak otrzymaną krew gromadzi się w pipecie lub na specjalnym pasku. Następnie krew jest wysyłana do analizy i badana przez specjalistów w laboratorium. Przed badaniem lekarz poinformuje czy konieczne jest przerwanie przyjmowania pewnych leków lub środków, które mogą wpłynąć na wyniki. Zalicza się do nich: aspirynę, klofibrat, środki znieczulające, narkotyki, fluorki, etc.O czym świadczą nieprawidłowe wyniki?
Ogólnie rzecz biorąc LDH jest obecne w całym organizmie, dlatego ciężko podać konkretne wartości dla danego organu czy tkanki. Przyjęło się jednak, że poziom LDH – 1 jest zawsze niższy niż poziom LDH – 2. Zwykle po zawałach serca sytuacja się odwraca i to poziom LDH – 1 staje się wyższy. Po upływie od 24 do 72 godzin od ataku serca, poziom LDH – 1 podnosi się, po czym wraca do normy po około 14 dniach.

Zbyt wysoki poziom LDH sugeruje:
-  Atak serca
-  Niedokrwistość hemolityczną
-  Niedociśnienie
-  Mononukleozę zakaźną
-  Niedokrwienie jelit (niedobór krwi) i serca (martwica tkanek)
-  Choroby wątroby (zapalenie)
-  Uszkodzenie mięśni
-  Dystrofię mięśniową
-  Zapalenie trzustki
-  Śmierć tkanki płucnej
-  Kardiomiopatię niedokrwienną


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.8/5, ocen: 8
LDH, LD
Ocena: 75 % na 100%
Liczba opinii: 8


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi