Białko całkowite (Total protein , B.c., T.p.)

Wartości referencyjne:
60-80 g/l
6,0-8,0 g/dl


Całkowity pomiar białka

Białka stanowią ważny element wszystkich komórek i tkanek. Przykładowo albuminy zapobiegają wyciekaniu płynu z naczyń krwionośnych. Globuliny są natomiast ważną częścią układu odpornościowego.

   


Całkowity pomiar białka to badanie wykazujące ilość wszystkich białek obecnych we krwi. W szczególności przedstawia łączną liczbę dwóch białek: albumin i globulin.

W jakim celu przeprowadza się badanie?
Badanie wykonuje się najczęściej w celu zdiagnozowania problemów żywieniowych, chorób nerek oraz wątroby. Jeśli łączna ilość białek jest nieprawidłowa wykonuje się następne testy po to, by zidentyfikować problem. Badanie może być wykonywane także przy diagnozie lub kontroli wrodzonego zespołu nerczycowego.

Na czym polega badanie?
Całkowity pomiar białka dokonywany jest na podstawie badania krwi. W tym celu lekarz pobiera krew z żyły pacjenta, zwykle znajdującej się w łokciu. Zanim jednak do tego dojdzie zwykle stosuje się specjalny ucisk, tak by krew płynęła szybciej. Następnie miejsce wkłucia jest przemywane odpowiednio skażoną gazą, po czym wprowadza się igłę. Krew pobierana jest do specjalnej próbówki. W następnej kolejności krew trafia do specjalistów na badanie. Jeśli chodzi o badanie u dzieci i niemowląt, to przeprowadza się je za pomocą lancetu, czyli ostrego nożyka, którym nacina się skórę, aby wywołać krwawienie. Tak otrzymaną krew pobiera się do pipetki lub na specjalne paski.Przed badaniem należy przerwać przyjmowanie niektórych leków, które mogą wpływać na wyniki badania. Środki, które mogą zwiększać stężenie białek, to: steroidy anaboliczne, androgeny, kortykosteroidy, dekstran, hormon wzrostu, insulina i progesteron. Leki, które obniżają stężenie białek, to: estrogeny, leki hepatotoksyczne oraz doustne środki antykoncepcyjne.

Prawidłowe wyniki badania
Normalny poziom białek w organizmie to: 6,0 do 8,3 g / dL.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki badania?

Wyższy niż zwykle poziom białek może być spowodowany przez:
-  Przewlekłe zapalenie lub zakażenie, w tym HIV, WZW typu B i C
-  Szpiczaka mnogiego
-  Chorobę Waldenstroma

Niższy niż zwykle całkowity pomiar białek wywoływany jest przez:
-  Agammaglobulinemię
-  Krwotoki
-  Oparzenia
-  Kłębuszkowe zapalenie nerek
-  Choroby wątroby
-  Zespół złego wchłaniania
-  Niedożywienie
-  Zespół nerczycowy


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2/5, ocen: 4
B.c., T.p.
Ocena: 40 % na 100%
Liczba opinii: 4


Zobacz również - choroby, artykuły:

Amyloidoza - objawy
Białko w moczu
Choroby krwi
Dieta proteinowa
Katar sienny
Mięsak Kaposiego - zdjęcia

Badania, wyniki:

Białko C-reaktywne
Cholesterol
INR
Niedobór alfa1 - antytrypsyny
Sód
TransferynaNa stronie:

W czytelni:
Tagi