Badanie poziomu albumin
Albuminy to białka wytwarzane przez wątrobę. Pomagają w przesyłaniu wielu małych cząsteczek we krwi, w tym bilirubin, wapnia, progesteronu i różnych leków. Ponadto odgrywają ważną rolę w kontroli krwi, aby nie wyciekała z tkanek.
Badanie poziomu albumin ma na celu określenie stężenia albumin we krwi.
W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu albumin?
Badanie wykonuje się przy podejrzeniu chorób nerek, wątroby, lub gdy organizm nie absorbuje tyle białka ile powinien.
Ponadto badanie przeprowadza się u pacjentów:
- Z oparzeniami
- Z chorobą Wilsona
Na czym polega badanie?
Badanie ma na celu przedstawienie poziomu albumin we krwi. Test przeprowadza się poprzez pobranie krwi z żyły pacjenta. Lekarz po uprzednim przemyciu miejsca wkłucia wysterylizowaną gazą i zaciśnięciu ręki pacjenta, aby żyły napuchły, wprowadza igłę w okolicach łokcia i pobiera krew do fiolki lub próbówki. W przypadku dzieci i niemowląt do badania nie używa się igły, a lancetu- ostrego noża. Wymusza się krwawienie poprzez wykonanie nacięcia. Tak otrzymaną krew gromadzi się w pipecie lub na specjalnym pasku. Następnie krew jest wysyłana do analizy i badana przez specjalistów w laboratorium.
Przed badaniem nie wolno stosować niektórych leków i środków, które mogą wpływać na wyniki. Są to: sterydy anaboliczne, androgeny, hormon wzrostu i insulina.
Prawidłowe wyniki badania
Normalny zakres mieści się w granicach od 3,4 do 5,4 g / dL. Wartości mogą się nieznacznie różnić w zależności od tego w jakim laboratorium wykonywane jest badanie.
O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?
Niższy niż normalnie poziom albumin może być oznaką:
- Choroby nerek
- Chorób wątroby (np. zapalenie wątroby, marskość wątroby, wodobrzusze)
Obniżony poziom albumin może wystąpić jeśli ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych lub ma problemy z ich wchłanianiem w wyniku:
- Przebytych operacji odchudzających
- Choroby Leśniowskiego – Crohna
- Diety ubogiej w białka
- Choroby Whipple’a
Prosimy oceń stronę/treści: |
|
Albuminy Albumin Ocena: 76 % na 100% Liczba opinii: 5 |