Gamma-glutamylotransferaza (Gamma-Glutamyltransferase , GGT)

Wartości referencyjne:
Mężczyźni: 18-100 U/l
Kobiety: 10-66 U/l


Badanie poziomu gamma ? glutamylotranspeptydazy

Gamma ? glutamylotranspeptydaza (GGT) to enzym, który związany jest z przemianą aminokwasów. W przypadku, gdy jego poziom jest zbyt niski lub wysoki, nie funkcjonuje on prawidłowo powodując liczne zaburzenia.

   


W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu gamma ? glutamylotranspeptydazy? Badanie wykorzystuje się w diagnozowaniu chorób wątroby lub dróg żółciowych. Jest także wykonywany z innymi badaniami (np. test na pomiar bilirubiny, transaminaza alaninowa), które pozwalają dokładniej określić, czy doszło do zaburzeń kości, pęcherzyka żółciowego czy wątroby.

Na czym polega badanie?
Do przeprowadzenia badania potrzebna jest krew pacjenta, zatem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu pobrania krwi. Zazwyczaj krew pobiera się z żył w łokciu, dlatego też najpierw lekarz uciska ręką specjalną opaską lub gumką, aby żyły spuchły i łatwiej odprowadzały krew. Następnie miejsce wkłucia jest przemywane antyseptyczną gazą, po czym lekarz wprowadza igłę bezpośrednio do żyły. Pobrana krew trafia do fiolki lub próbówki i jest wysyłana do analizy w laboratorium.

W przypadku niemowląt i dzieci zabieg przebiega nieco inaczej. Krew pobiera się z wywołanej za pomocą lancetu (ostrego noża lekarskiego), rany. Krew trafia do pipetki lub jest gromadzona na specjalnych paskach.

Przed badaniem należy przerwać stosowanie niektórych leków, które mogą wpłynąć na wyniki. Środki, które mogą zwiększyć poziom GGT to: alkohol, fenytoina i fenobarbital. Natomiast leki, które obniżają poziom GGT to: klofibrat i pigułki antykoncepcyjne.Prawidłowe wyniki badania
Prawidłowy zakres to: 0 do 51 IU / L. 

Ważne jest to, że te wartości mogą się różnić w zależności od tego, gdzie wykonywane jest badanie.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?

Podwyższony poziom GGT wskazuje na:
- Nadużywanie alkoholu
- Cholestazę
- Niewydolność serca
- Zapalenie wątroby
- Niedokrwienie wątroby
- Martwicę wątroby
- Nowotwory wątroby
- Marskość wątroby
- Stosowanie leków, które są toksyczne dla wątroby


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.6/5, ocen: 7
GGT
Ocena: 71 % na 100%
Liczba opinii: 7


Zobacz również - choroby, artykuły:

GGT
Hemoglobina

Badania, wyniki:

Gamma-glutamylotransferazaNa stronie:

W czytelni:
Tagi