Badanie białka C ? reaktywnego
Białko C ? reaktywne jest produkowane przez wątrobę. Jego poziom wzrasta w momencie, gdy w organizmie rozwinął się stan zapalny.
W jakim celu przeprowadza się badanie białka C ? reaktywnego?
Poziom białka C ? reaktywnego bada się w sytuacji, gdy u pacjenta podejrzewa się stan zapalny. Generalnie jest to badanie ogólne, które może wskazać, że doszło do zapalenia, jednak nie wskazuje dokładnej lokalizacji tego zaburzenia.
Lekarz może zlecić to badanie, aby:
- Sprawdzić, czy nie doszło do nawrotów stanu zapalnego i w konsekwencji poważnych zaburzeń zdrowotnych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia lub zapalenia naczyń.
- Sprawdzić, czy lek przeciwzapalny działa w terapii danego zaburzenia.
Niski poziom białka C ? reaktywnego nie daje pewności, że w organizmie nie rozwinął się stan zapalny. Czasami u osób z toczniem lub reumatoidalnym zapaleniem stawów poziom białka C- reaktywnego nie podnosi się. Przyczyny tego zjawiska nie są znane. Dla jeszcze precyzyjniejszej diagnozy powstał test poziomu tego białka o wyższej częstotliwości. Zwykle to badanie zarezerwowane jest dla pacjentów z ryzykiem lub podejrzeniem rozwoju choroby serca. Niektórzy lekarze bowiem, uważają że wysoki poziom białka C ? reaktywnego jest związane z chorobą serca. Mimo to, nie zostało to w żaden sposób udowodnione na podstawie jakichkolwiek badań czy obserwacji.
Na czym polega badanie?
Badanie ma na celu przedstawienie poziomu białka C ? reaktywnego we krwi. Test przeprowadza się poprzez pobranie krwi z żyły pacjenta. Lekarz po uprzednim przemyciu miejsca wkłucia wysterylizowaną gazą i zaciśnięciu ręki pacjenta, aby żyły napuchły, wprowadza igłę w okolicach łokcia i pobiera krew do fiolki lub próbówki. W przypadku dzieci i niemowląt do badania nie używa się igły, a lancetu- ostrego noża. Wymusza się krwawienie poprzez wykonanie nacięcia. Tak otrzymaną krew gromadzi się w pipecie lub na specjalnym pasku. Następnie krew jest wysyłana do analizy i badana przez specjalistów w laboratorium.
Prawidłowe wyniki badania
Prawidłowe wyniki różnią się w zależności od laboratorium, które przeprowadza badanie. Ogólnie rzecz biorąc białko C ? reaktywne nie powinno pojawić się we krwi u zdrowego pacjenta.
Lekarz może jednak zlecić z pomiaru białka C ? reaktywnego o wyższej czułości u pacjentów, którzy są narażeni na rozwój chorób serca. Podaje się następujące wyniki w przypadku tego badania:
- Jeśli poziom białka jest niższy niż 1,0 mg / L to pacjent jest w grupie niskiego ryzyka dla rozwoju chorób układu krążenia.
- Jeżeli poziom białka waha się między 1,0 a 3,0 mg / L to znaczy, że pacjent jest w grupie średniego ryzyka dla rozwoju chorób układu sercowo ? naczyniowego.
- Jeśli poziom białka jest wyższy niż 3,0 mg / L to oznacza, że ryzyko rozwoju chorób związanych z mięśniem sercowym jest bardzo wysokie.
O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?
Pozytywny wynik testu oznacza, że w organizmie rozwinął się stan zapalny. Powodem może być wiele czynników, w tym:
- Rak
- Choroba tkanki łącznej
- Atak serca
- Zakażenia
- Nieswoista choroba zapalna jelit
- Toczeń
- Pneumokokowe zapalenie płuc
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Gorączka reumatyczna
- Gruźlica
Ta lista nie jest pełna. Warto też dodać, że pozytywne wyniki pojawią się u kobiet w drugiej połowie ciąży oraz u stosujących doustnie pigułki antykoncepcyjne.
Prosimy oceń stronę/treści: |
|
CRP, C Reactive Protein Ocena: 93 % na 100% Liczba opinii: 3 |
Zobacz również - choroby, artykuły:
Amyloidoza - objawyBiałko w moczu
Dieta proteinowa
Reumatoidalne zapalenie stawów
Badania, wyniki:
Białko C-reaktywneINR
Niedobór alfa1 - antytrypsyny
Transferyna