Fosfataza alkaliczna jest uwalniana do krwi w trakcie pewnych uszkodzeń ciała lub podczas ciąży, a także w procesie rozwoju kości. Poziom enzymu mierzy się przy rutynowych badaniach krwi.
Rażąco wysokie stężenie fosfatazy alkalicznej we krwi może świadczyć o chorobach wątroby, kości, nowotworze lub niedrożności dróg żółciowych. Ponadto, wysoki poziom enzymu można zaobserwować u pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową.
Zbyt niski poziom fosfatazy alkalicznej związany jest z genetycznym schorzeniem nazywanym hipofosfatazją, co wywołuje deformacje kości. Fosfataza alkaliczna określana jest także jako zasadowa z tego względu, że działa w środowisku zasadowym, inaczej niż fosfataza kwaśna.
Jeśli badanie wykaże bardzo wysoki poziom enzymu, może to wskazywać na choroby kości, problemy z wątrobą, niedrożność dróg żółciowych lub niektóre nowotwory. Często, wysoki poziom fosfotazy alkalicznej pojawia się w komórkach białaczkowych w przewlekłej białaczce szpikowej.
Z drugiej strony, bardzo niski poziom fosfotazy alkalicznej świadczy o genetycznej chorobie, która nosi nazwę hipofosfatazja i powoduje deformacje kości.
Prosimy oceń stronę/treści: |
fosfotaza zasadowa, ALP, Falk, FAL, FZ Ocena: 0 % na 100% Liczba opinii: 0 |