Fosfataza alkaliczna (Alkaline Phosphatase , fosfotaza zasadowa, ALP, Falk, FAL, FZ)

Wartości referencyjne:
20-70 U/l
Noworodki: 50-165 U/I
Dzieci: 20-150 U/I


Fosfataza alkaliczna to enzym, jaki znajduje się w wątrobie, szpiku oraz łożysku, a w dużych ilościach w rosnących kościach i żółci.
   


Fosfataza alkaliczna jest uwalniana do krwi w trakcie pewnych uszkodzeń ciała lub podczas ciąży, a także w procesie rozwoju kości. Poziom enzymu mierzy się przy rutynowych badaniach krwi. 

Rażąco wysokie stężenie fosfatazy alkalicznej we krwi może świadczyć o chorobach wątroby, kości, nowotworze lub niedrożności dróg żółciowych. Ponadto, wysoki poziom enzymu można zaobserwować u pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową.

Zbyt niski poziom fosfatazy alkalicznej związany jest z genetycznym schorzeniem nazywanym hipofosfatazją, co wywołuje deformacje kości. Fosfataza alkaliczna określana jest także jako zasadowa z tego względu, że działa w środowisku zasadowym, inaczej niż fosfataza kwaśna.Jeśli badanie wykaże bardzo wysoki poziom enzymu, może to wskazywać na choroby kości, problemy z wątrobą, niedrożność dróg żółciowych lub niektóre nowotwory. Często, wysoki poziom fosfotazy alkalicznej pojawia się w komórkach białaczkowych w przewlekłej białaczce szpikowej.

Z drugiej strony, bardzo niski poziom fosfotazy alkalicznej świadczy o genetycznej chorobie, która nosi nazwę hipofosfatazja i powoduje deformacje kości.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
fosfotaza zasadowa, ALP, Falk, FAL, FZ
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Fosfataza alkaliczna

Badania, wyniki:

Fosfataza alkalicznaNa stronie:

W czytelni:
Tagi