Transferyna (Transferrin )

Wartości referencyjne:
220-400 mg/dl


Transferyna to białko, które odpowiada za przenoszenie żelaza w osoczu krwi do wątroby, śledziony i szpiku kostnego. Poziom transferyny we krwi określa się przy diagnozowaniu różnych warunków zdrowotnych, w tym: anemii, zaburzeń metabolizmu żelaza czy nośności żelaza we krwi.
   


Niskie stężenie transferyny we krwi może zaburzać produkcję hemoglobiny, co wiąże się z rozwojem niedokrwistości. Ten stan wywoływany jest zwykle przez problemy z produkcją białka w wątrobie lub nadmierną utratę transferyny w moczu. Ponadto, choroby takie jak: zakażenia i nowotwory, również wpływają na obniżenie poziomu transferyny. Zbyt wysoki poziom białka we krwi wskazuje na niedokrwistość oraz niedobory żelaza.

Dziedziczny niedobór transferyny nazywany jest: atransferynemią. Ten stan charakteryzuje się niedokrwistością i hemosyderozą (odkładanie się żelaza w sercu i wątrobie). Nadmiar żelaza w sercu, z czasem może doprowadzić do poważnych uszkodzeń i niewydolności serca. Niedokrwistość w tym przypadku jest mikrocytarna (czerwone krwinki są bardzo małe i blade). Choroba dziedziczona jest jako autosomalna recesywna cecha, do czego dochodzi poprzez mutację genów.Transferyna to białko, które reguluje poziom jonów żelaza w osoczu krwi. Transferyna, wiąże się z żelazem bardzo mocno, jednak jest to połączenie odwracalne. Poziom transferyny w organizmie jest również kilkakrotnie mniejszy niż poziom żelaza. Stanowi on 0,1 % żelaza (zwykle 4 mg, na 25 mg żelaza). Powiązanie transferyny z żelazem jest wysokie jednak zmniejsza się wraz ze spadkiem pH poniżej neutralnego poziomu. Jeśli transferryna nie łączy się z żelazem, nazywa się apotransferyną.
Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.2/5, ocen: 9
Transferyna Transferrin
Ocena: 64 % na 100%
Liczba opinii: 9


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

TransferynaNa stronie:

W czytelni:
Tagi