Kortyzol (Cortisol )

Wartości referencyjne:
10-100 mg/24godz.


Badanie poziomu kortyzolu

Kortyzol to hormon sterydowy uwalniany przez nadnerczach. Traktowany na tym samym poziomie co adrenalina, czyli hormonu stresu.

   


W jakim celu przeprowadzane jest badanie poziomu kortyzolu?
Badanie wykonuje się w celu sprawdzenia stopnia produkcji kortyzolu w organizmie pacjenta. Kortyzol odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie, co obejmuje:
-  Kości
-  Układ krążenia
-  Układ immunologiczny
-  Metabolizm tłuszczów, węglowodanów i białek
-  Układ nerwowy
-  Odpowiedź na stres

Różne choroby, np. zespół Cushinga i choroba Addisona, mogą powodować podwyższenie lub obniżenie poziomu kortyzolu we krwi. Właśnie przy objawach takich zaburzeń zaleca się przeprowadzenie badania, które umożliwi diagnostykę oraz pozwoli ocenić stan przysadki mózgowej i nadnerczy.

Na czym polega badanie?
Test opiera się na określeniu poziomu kortyzolu we krwi. Aby to sprawdzić wykonuje się normalny zabieg pobrania krwi od pacjenta. Najpierw lekarz wywołuje ucisk miejsca, z którego będzie odciągana krew. Zakłada się w tym celu na rękę pacjenta, gumkę lub ścisłą opaskę. Dzięki temu zabieg przebiegnie o wiele łatwiej i szybciej. Zwykle krew pobiera się z żył w wewnętrznej części łokcia. Po zebraniu odpowiedniej ilości krwi we fiolce, jest ona wysyłana do analizy w laboratorium.Jeśli chodzi o dzieci i niemowlęta, u których konieczne jest wykonanie badania krwi, zabieg wygląda nieco inaczej. Wykonuje się go przy użyciu lancetu- ostrego lekarskiego noża, który w łatwy sposób wywołuje krwawienie z niewielkiego nacięcia. Tak otrzymaną krew gromadzi się na specjalnych paskach lub na pipetce. Na wynik badania mogą wpłynąć niektóre leki. Środki, które zwiększają poziom kortyzolu we krwi, to:
-  Estrogen
-  Prednizon i prednizolon (syntetyczne glikokortykosteroidy)

Środki, które zmniejszają poziom kortyzolu we krwi, to:
-  Androgeny
-  Fenytoina

Prawidłowe wyniki badania
Odpowiednie wartości dla próbek pobranych w godzinach rannych (do 8 rano) to 6 ? 23 mg (mikrogram) / dl. Otrzymane wartości mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, w którym jest wykonywane badanie.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wartości?

Wyższy niż zwykle poziom kortyzolu we krwi wskazuje na:
-  Guza nadnerczy
-  Zespół Cushinga
-  Zespół ekotopowego wydzielania ACTH

Niższy niż zwykle poziom kortyzolu we krwi wskazuje na:
-  Chorobę Addisona
-  Niedoczynność przysadki mózgowej

Poziom kortyzolu w ciągu dnia maleje i zwiększa się w takim samym stopniu. Najwyższe stężenie można zaobserwować między 6 a 8 rano, najniższe natomiast- około północy. Aktywność fizyczna i stres mogą wpłynąć na poziom kortyzolu ze względu na to, że podczas tych stanów zwiększa się uwalnianie kortykotropiny.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.2/5, ocen: 22
Kortyzol Cortisol
Ocena: 84 % na 100%
Liczba opinii: 22


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

Kortyzol
KortyzolNa stronie:

W czytelni:
Tagi