Kortyzol (Cortisol )

Wartości referencyjne:
10-100 mg/24godz.


Badanie poziomu kortyzolu w moczu

Kortyzol jest hormonem sterydowym uwalnianym z nadnerczy w odpowiedzi na kortykotropinę (ACTH), czyli hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Poziom kortyzolu w ciągu dnia spada i wzrasta. Najwyższy poziom kortyzolu pojawia się w godzinach rannych- między 6 a 8, natomiast najniższy około północy.

   


Kortyzol wpływa na wiele systemów w ludzkim organizmie. Pełni ważną rolę w:
- Kościach
- Układzie krążenia
- Układzie immunologicznym
- Metabolizmie tłuszczów, węglowodanów i białek
- Układzie nerwowym
- Odpowiedzi na stres

W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu kortyzolu w moczu?
Badanie jest wykonywane w celu określenia na jakim poziomie utrzymuje się w organizmie poziom kortyzolu. Różne choroby, np. choroba Cushinga oraz choroba Addisona, mogą prowadzić do zbyt nadmiernej lub osłabionej produkcji kortyzolu. Badanie moczu może umożliwić diagnozę tych warunków.

Na czym polega badanie?
Badanie przeprowadza się na próbce moczu pacjenta. W tym celu pacjent musi zgromadzić w próbówce odpowiednią ilość moczu i jak najszybciej (w ciągu 24 godzin od pobrania) oddać ją do analizy. Trzeba pamiętać, żeby zachować czystość narządów podczas oddawania moczu, tak aby nie przedostały się do niego żadne zanieczyszczenia, które uniemożliwią lekarzowi prawidłową ocenę. Zanim próbka zostanie przekazana do badania, należy trzymać ją w chłodnym miejscu.W przypadku dzieci i niemowląt proces przebiega podobnie jednak trzeba pamiętać, że jest to nieco trudniejsze i możliwe, że będzie konieczność jego powtórzenia. 
Przed badaniem lekarz poinformuje czy konieczne jest przerwanie stosowania jakichś leków. Na wyniki mogą mieć wpływ: glikokortykosteroidy, leki moczopędne, lit, ketokonazol, estrogeny i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Ponadto, poziom kortyzolu może zależeć od poważnych problemów emocjonalnych i stresu.

Prawidłowe wyniki badania
Odpowiednie wyniki przedstawiane są w zakresie od 10 do 100 mcg / 24 godziny. Generalnie wartości mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym wykonuje się badanie. Czasami podczas łagodnej formy choroby Cushinga wyniki mogą być prawidłowe. Zawsze więc należy dokładnie przeanalizować wyniki z lekarzem i ewentualnie przeprowadzić dodatkowe testy.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?

Podwyższony poziom kortyzolu może oznaczać:
-  Zespół Cushinga (niezależny od przysadki)
-  Chorobę Cushinga (zależną od przysadki)
-  Ciężką depresję
-  Nowotwory, które powodują uwalnianie kortykotropiny

Obniżony poziom kortyzolu może oznaczać:
-  Chorobę Addisona
-  Niedoczynność przysadki
- Wrodzony przerost nadnerczy


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.2/5, ocen: 6
Kortyzol Cortisol
Ocena: 83 % na 100%
Liczba opinii: 6


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

Kortyzol
KortyzolNa stronie:

W czytelni:
Tagi