Glukoza (Glucose , cukier)

Wartości referencyjne:
< 2,78 mmol/24godz.


Test na poziom glukozy

Glukoza jest głównym źródłem energii w większości komórek organizmu, także tych, które znajdują się w mózgu. Spożywanie węglowodanów w diecie sprawia, że we krwi gromadzi się glukoza, czyli cukry. Badanie poziomu glukozy mierzy ilość węglowodanu we krwi.

   


W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu glukozy?
Lekarz zleca takie badanie, jeśli u pacjenta pojawiają się objawy cukrzycy. W takich przypadkach przeprowadza się także inne badania, które umożliwiają dokładniejszą diagnozę (np. pomiar glukozy we krwi na czczo).  Test na poziom glukozy może być wykonywany także u pacjentów, którzy już mają cukrzycę i wymagają regularnego kontrolowania ich stanu zdrowia. Badania przeprowadza się również, gdy:
-  Pojawiają się dziwne zmiany w zachowaniu
-  Dochodzi do nagłych omdleń

Na czym polega badanie?
Jak już było wspomniane wyżej do badania potrzebna jest krew, zatem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu pobrania krwi. Zazwyczaj krew pobiera się z żył w łokciu, dlatego też najpierw lekarz uciska ręką specjalną opaską lub gumką, aby żyły spuchły i łatwiej odprowadzały krew. Następnie miejsce wkłucia jest przemywane antyseptyczną gazą, po czym lekarz wprowadza igłę bezpośrednio do żyły. Pobrana krew trafia do fiolki lub próbówki i jest wysyłana do analizy w laboratorium. W przypadku niemowląt i dzieci zabieg przebiega nieco inaczej. Krew pobiera się z wywołanej za pomocą lancetu (ostrego noża lekarskiego), rany. Krew trafia do pipetki lub jest gromadzona na specjalnych paskach. Testy wykonuje się na czczo lub bez specjalnego przygotowania. Jeśli badanie jest przeprowadzane na czczo, to nie wolno nic jeść i pić na 8 godzin przed nim. W przypadku badań bez przygotowania pomiar glukozy zależny jest od tego jaki rodzaj produktów spożyto przed nim.Prawidłowe wyniki badania
Za typowe wyniki uznaje się 100 mg / dL na czczo. Osoby, u których poziom glukozy mieści się w zakresie 100 – 125 mg / dL mają podwyższone ryzyko cukrzycy typu 2 oraz jej powikłań. Cukrzyca na pewno występuje u osób, które mają stężenie glukozy większe niż 126 mg / dL. Wartości różnią się w zależności od laboratorium, w którym przeprowadzane jest badanie. 

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?
Najczęściej zbyt wysoki poziom glukozy (hiperglikemia) jest oznaką cukrzycy. Ponadto może być wywołany przez:
- Akromegalię (bardzo rzadko)
- Zespół Cushinga (rzadko)
- Glukagonomę
- Nadczynność tarczycy
- Raka trzustki
- Zapalenie trzustki
- Guzy

Niski poziom glukozy (hipoglikemia) może wskazywać na:
- Niedoczynność przysadki
- Niedoczynność tarczycy
- Insulinomę (bardzo rzadko)
- Niedobory żywieniowe
- Nadmiar insuliny lub innych leków stosowanych przez cukrzyków


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 2
cukier
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 2


Zobacz również - choroby, artykuły:

Bilirubina całkowita

Badania, wyniki:

Insulina
Kwas moczowyNa stronie:

W czytelni:
Tagi