Ćwiczenia izotoniczne (Isotonic Exercise)

Ćwiczeniami izotonicznymi określa się trening, który polega na wykonywaniu kontrolowanych skurczów i rozkurczów mięśni, a także ćwiczeń w celu mobilizacji stawów w okolicy tych mięśni. Jedną z form ćwiczeń izotonicznych jest podnoszenie ciężarów. Taki trening ma poprawić siłę mięśni i stawów.


   


Ludzie czasami mylą ćwiczenia izotoniczne z izometrycznymi. Dzieje się tak ze względu na podobieństwo brzmieniowe obu tych terminów. Nie są to jednak tożsame pojęcia. Kluczową różnicą w tym przypadku jest rodzaj ruchu. W ćwiczeniach izotonicznych stawy przyjmują różną pozycję w zależności od tego, jakie wykonywane są ruchy. W przypadku ćwiczeń izometrycznych sytuacja jest inna. Stawy bez względu na rodzaj ćwiczenia pozostają nieruchome. Przykładowo ćwiczeniem izometrycznym jest ćwiczenie, w którym opiera się obie ręce o ścianę, a następnie pochyla ku niej bez poruszania nogami. Ćwiczeniem izotonicznym są klasyczne pompki.Ćwiczenia izotoniczne są przede wszystkim potrzebne sportowcom, którzy muszą wspierać siłę swoich mięśni, aby móc wykonywać swój sport z odpowiednim zaangażowaniem i wytrzymałością organizmu. Przydają się one zarówno pływakom, jak i kajakarzom czy siatkarzom. Pompki, podnoszenie ciężarów oraz podciąganie się to ćwiczenia, które sprawiają, że praca tych ludzi staje się bardziej efektywna. Ponadto, ćwiczenia izotoniczne dobrze wpływają na stawy, które często ulegają kontuzjom. 

Ćwiczenia izotoniczne są także przydatne podczas terapii i leczenia pacjentów po kontuzjach i wypadkach. Pozwalają one delikatnie rozbudowywać i poprawiać siłę mięśni i stawów, które zostały osłabione przez uraz. Zawsze program takich ćwiczeń powinien ustalić fizjoterapeuta lub trener, który zna dokładnie stan zdrowia pacjenta i ma do tego odpowiednie kwalifikacje.

Każdy organizm jest inny dlatego nie można ustalić ogólnych zaleceń w kierunku ćwiczeń, które pasowałyby do każdego przypadku. Każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie i dopasowywana do możliwości i stanu pacjenta. W przypadku sportowców takie ćwiczenia ustalane przez lekarzy sportowych i ich osobistych trenerów, tak by możliwe było osiągnięcie optymalnego poziomu wydajności. Instruktorzy fitness, osobiści trenerzy oraz fizjoterapeuci mogą zawsze podsunąć pewne sugestie i pomóc w przygotowaniu najlepszego zestawu ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne u osób, które dopiero zaczynają ćwiczenia, gdyż tylko wtedy będzie możliwe obserwowanie pozytywnych zmian.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.6/5, ocen: 7
Ćwiczenia izotoniczne Isotonic Exercise
Ocena: 91 % na 100%
Liczba opinii: 7


Zobacz również - choroby, artykuły:

Ból barku
Cholesterol HDL
Ćwiczenia izotoniczne
Dna moczanowa - objawy, leczenie
Jak odchudzić uda?
Jak pozbyć się cellulitu?
Jak schudnąć?
Jak zajść w ciążę?
Krew w moczu
Leczenie liszaja

Badania, wyniki:

BiałkoNa stronie:

W czytelni:
Tagi