Większość osób cierpiących na depresję nigdy nie zgłasza się na leczenie. Mimo to, zdecydowana większość, nawet z bardzo poważnymi objawami, może dzięki leczeniu wrócić do normalnego stanu. Intensywne badania nad stanami depresyjnymi doprowadziły do stworzenia skutecznych leków, psychoterapii i innych metod leczenia tych zaburzeń.
Formy zaburzeń depresyjnych
Istnieje kilka form zaburzeń depresyjnych. Jakio dwie główne wymienia się: depresję i dystymię. Depresja charakteryzuje się kombinacją objawów, które zaburzają zdolność chorego do pracy, snu, nauki, jedzenia i zadowolenia z życia. Depresja wyłącza człowieka z życia wśród ludzi i sprawia, że ten zamyka się w sobie i nie chce żyć. Depresja może pojawić się tylko raz na całe życie, choć zazwyczaj ma tendencję do powrotu. Dystymia charakteryzuje się długotrwałymi objawami, które mogą występować przez 2 lata lub nawet dłużej, lecz mniej nasilonymi niż w przypadku depresji. Ta forma zaburzeń depresyjnych zazwyczaj nie wyłącza człowieka z normalnego życia, jednak powoduje uczucie zagubienia i osamotnienia w jednym jego aspekcie. Podobnie jak podczas depresji, dystymia może wystąpić w życiu raz lub co jakiś czas powracać.
Niektóre formy zaburzeń depresyjnych są nieco inne niż te wymienione powyżej lub rozwijają się podczas wyjątkowych okoliczności. Zalicza się do nich:
- Depresje psychotyczne. Mówi się o nich, gdy depresji towarzyszy jakiś rodzaj psychozy, np. oderwanie od rzeczywistości, halucynacje, urojenia.
- Depresja poporodowa. Jest to stan, jaki pojawia się u kobiet w pierwszym miesiącu od porodu. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 10 do 15 procent kobiet.
- Sezonowe zaburzenia afektywne, które najczęściej pojawiają się w okresie zimowym, gdy aura nie jest zbyt przyjemna. Ten rodzaj zaburzenia depresyjnego zazwyczaj mija samoistnie wraz ze zmianą pory roku.
- Leczenie sezonowych zaburzeń afektywnych może opierać się na terapii światłem, stosowaniu leków przeciwdepresyjnych lub psychoterapii. Skuteczne jest leczenie, które zawiera wszystkie te formy terapii.
- Zaburzenia dwubiegunowe nazywane również chorobą maniakalno ? depresyjną. To zaburzenie charakteryzuje się ciągłymi i skrajnymi zmianami nastrojów. Są to stany nagłe. Przykładowo najpierw chory odczuwa zadowolenie, ekscytację, wręcz manię względem pewnej sprawy, po czym staje się zrozpaczony i nie chce dłużej żyć.
Objawy depresji
Ludzie z depresją mają różne objawy. Nasilenie, częstotliwość i czas trwania konkretnych objawów zależy od indywidualnego przypadku.
Jako niektóre z objawów wymienia się:
- Trwałe przygnębienie, uczucie lęku, pustki,
- Pesymizm i poczucie beznadziejności,
- Poczucie winy, bezradności,
- Drażliwość, niepokój,
- Utratę zainteresowania w kierunku swojego hobby i innych przyjemności,
- Zmęczenie i brak energii,
- Trudności z koncentracją, zapamiętywaniem szczegółów i podejmowaniem decyzji.
Inne objawy to: bezsenność lub ciągłe uczucie senności, utrata apetytu lub przejadanie się, myśli samobójcze lub próby samobójcze, uporczywe bóle głowy, skurcze różnych mięśni oraz dolegliwości trawienne.
Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.
Prosimy oceń stronę/treści: |
Depresja Depression Ocena: 0 % na 100% Liczba opinii: 0 |