Depresja (Depression)

Co to jest depresja? Każdy z nas od czasu do czasu czuje się smutny i przybity. Zazwyczaj jednak są to stany przemijające, trwające maksymalnie kilka dni. W przypadku depresji, wyżej opisany stan jest permanentny i uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie i kontakty międzyludzkie. Depresja w ostatnich latach stała się bardzo powszechna. Jest to poważny stan, który bez wątpienia wymaga szybkiego leczenia.


   


Większość osób cierpiących na depresję nigdy nie zgłasza się na leczenie. Mimo to, zdecydowana większość, nawet z bardzo poważnymi objawami, może dzięki leczeniu wrócić do normalnego stanu. Intensywne badania nad stanami depresyjnymi doprowadziły do stworzenia skutecznych leków, psychoterapii i innych metod leczenia tych zaburzeń.

Formy zaburzeń depresyjnych
Istnieje kilka form zaburzeń depresyjnych. Jakio dwie główne wymienia się: depresję i dystymię. Depresja charakteryzuje się kombinacją objawów, które zaburzają zdolność chorego do pracy, snu, nauki, jedzenia i zadowolenia z życia. Depresja wyłącza człowieka z życia wśród ludzi i sprawia, że ten zamyka się w sobie i nie chce żyć. Depresja może pojawić się tylko raz na całe życie, choć zazwyczaj ma tendencję do powrotu. Dystymia charakteryzuje się długotrwałymi objawami, które mogą występować przez 2 lata lub nawet dłużej, lecz mniej nasilonymi niż w przypadku depresji. Ta forma zaburzeń depresyjnych zazwyczaj nie wyłącza człowieka z normalnego życia, jednak powoduje uczucie zagubienia i osamotnienia w jednym jego aspekcie. Podobnie jak podczas depresji, dystymia może wystąpić w życiu raz lub co jakiś czas powracać.Niektóre formy zaburzeń depresyjnych są nieco inne niż te wymienione powyżej lub rozwijają się podczas wyjątkowych okoliczności. Zalicza się do nich:

 • Depresje psychotyczne. Mówi się o nich, gdy depresji towarzyszy jakiś rodzaj psychozy, np. oderwanie od rzeczywistości, halucynacje, urojenia.
 • Depresja poporodowa. Jest to stan, jaki pojawia się u kobiet w pierwszym miesiącu od porodu. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 10 do 15 procent kobiet.
 • Sezonowe zaburzenia afektywne, które najczęściej pojawiają się w okresie zimowym, gdy aura nie jest zbyt przyjemna. Ten rodzaj zaburzenia depresyjnego zazwyczaj mija samoistnie wraz ze zmianą pory roku.
 • Leczenie sezonowych zaburzeń afektywnych może opierać się na terapii światłem, stosowaniu leków przeciwdepresyjnych lub psychoterapii. Skuteczne jest leczenie, które zawiera wszystkie te formy terapii.
 •  Zaburzenia dwubiegunowe nazywane również chorobą maniakalno ? depresyjną. To zaburzenie charakteryzuje się ciągłymi i skrajnymi zmianami nastrojów. Są to stany nagłe. Przykładowo najpierw chory odczuwa zadowolenie, ekscytację, wręcz manię względem pewnej sprawy, po czym staje się zrozpaczony i nie chce dłużej żyć. 

Objawy depresji
Ludzie z depresją mają różne objawy. Nasilenie, częstotliwość i czas trwania konkretnych objawów zależy od indywidualnego przypadku.

Jako niektóre z objawów wymienia się:

 • Trwałe przygnębienie, uczucie lęku, pustki,
 • Pesymizm i poczucie beznadziejności,
 • Poczucie winy, bezradności,
 • Drażliwość, niepokój,
 • Utratę zainteresowania w kierunku swojego hobby i innych przyjemności,
 • Zmęczenie i brak energii,
 • Trudności z koncentracją, zapamiętywaniem szczegółów i podejmowaniem decyzji.

Inne objawy to: bezsenność lub ciągłe uczucie senności, utrata apetytu lub przejadanie się, myśli samobójcze lub próby samobójcze, uporczywe bóle głowy, skurcze różnych mięśni oraz dolegliwości trawienne.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Depresja Depression
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Choroba Hashimoto- objawy
Depresja

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi