Dieta cukrzycowa (Diabetic Diet)

Dieta cukrzycowa to zrównoważona i zdrowa dieta skierowana do diabetyków (cukrzyków), której zadaniem jest łagodzenie objawów cukrzycy.


   


Jest to dieta, która składa się z wybranych produktów należących do naturalnej żywności, choć czasami obejmuje tak że produkty specjalnie stworzone dla cukrzyków, które zawierają przeznaczone dla nich składniki w odpowiednich ilościach.

U zdrowych osób regulacja cukru ze spożytych produktów odbywa się automatycznie. W przypadku chorych na cukrzycę konieczne jest zachowanie ostrożności w kierunku tego co się je. Ponadto, takie osoby muszą często po spożyciu posiłku unormować poziom glukozy we krwi stosując przykładowo zastrzyki z insuliny. 

Dieta pomaga cukrzykom utrzymać pożądaną wagę i kontrolować poziom glukozy we krwi. Oprócz tego pozwala zapobiegać rozwojowi chorób serca i naczyń krwionośnych.Badania wykazały, że w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy najważniejsze jest dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości kalorii, bez względu na to z jakimi produktami.

Typ diety ustalany jest w oparciu o indywidualny stan zdrowia i styl życia pacjenta. Jeśli sama dieta nie wystarcza, lekarz może przepisać stosowanie specjalnych leków. Przykładowo, dieta przy cukrzycy typu 1 skupia się przede wszystkim na dopasowaniu składu posiłków w stosunku do produkcji insuliny, przy czym w tym przypadku konieczna jest wiedza, w jakich godzinach poziom insuliny wzrasta i jak szybko organizm metabolizuje żywność. W przypadku cukrzycy typu 2, dieta ukierunkowana jest na zmniejszenie masy ciała, w celu poprawienia zdolności organizmu do wykorzystywania insuliny. Dlatego ważne jest poznanie podstawowych informacji na temat wartości odżywczych w poszczególnych produktach i dostosowanie ich do swojej diety.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Dieta cukrzycowa Diabetic Diet
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Choroby skóry
Dieta cukrzycowa
Dieta proteinowa
Dieta wątrobowa
Dna moczanowa - objawy, leczenie
Ilość spermy
Jak pozbyć się cellulitu?
Jak schudnąć?
Jak wykryć raka?
Katar sienny
Zaparcia

Badania, wyniki:

Aldosteron
Amylaza
Białko
Ciała ketonowe
Ciężar właściwy
Kreatynina
Kwas moczowy
Magnez
Mocznik
Mocznik
Osmolalność
WapńNa stronie:

W czytelni:
Tagi