Dieta proteinowa (Protein Diet)

Dieta proteinowa to dieta bogata w białko. Jest to dość powszechnie stosowana dieta, która w ostatnich latach zaczęła wzbudzać pewne kontrowersje. Dieta bogata w białko wg jej zwolenników ma na celu ograniczenie spożywania węglowodanów, które powodują ciągłe wahania poziomu cukru we krwi i ?zachęcają? organizm do tworzenia tkanki tłuszczowej. Węglowodany złożone obecne w ryżu i makaronie jeszcze bardziej szkodzą ludziom, gdyż zawierają duże ilości kalorii i odkładają się w postaci tłuszczów. Zatem jak można wydedukować- dieta proteinowa skupia się przede wszystkim na spożywaniu dużych ilości białek, przy zminimalizowanej liczbie węglowodanów.


   


Jakie produkty zalecane są do spożycia w diecie wysokobiałkowej?
Typowe śniadanie przy takiej diecie to jajecznica na boczku. Nie wolno jeść tostów, ani pić soku. Drugie śniadanie może składać się z cheeseburgera i małej sałatki, przy czym całkowicie trzeba wyeliminować wszelkiego rodzaju słodkie bułki i babeczki. Na obiad zaleca się spożywanie dużych porcji różnego rodzaju mięsa, przy czym należy zachować ostrożność co do sałatek i surówek bowiem warzywa zawierające skrobię oraz ziarna i owoce nie są dozwolone. 

Dieta wysokobiałkowa zmniejsza duże wahania poziomu cukru we krwi, a oprócz tego umożliwia szybszą utratę masy ciała. Wbrew pozorom nie jest to pozytywne, gdyż utrata masy ciała w tym przypadku związana jest jedynie z faktem utraty dużej ilości wody z organizmu. Do takiego stanu prowadzi brak węglowodanów, które w zdrowych ilościach zachęcają ciało do magazynowania wody, co jest zdrowe i niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu. Dlatego też jeśli drastycznie obniżymy poziom spożywanych węglowodanów, to samo stanie się z wodą. Jeśli do tego dojdzie, trzeba jak najszybciej podnieść poziom wody w organizmie.Problemy z dietą wysokobiałkową
Innym kluczowym punktem do rozważenia przy diecie wysokobiałkowej jest to, że węglowodany wcale nie są złe. Jeśli spożywamy je w odpowiednich ilościach to na pewno nie doprowadzą do żadnych zaburzeń, a wręcz przeciwnie. Natomiast w przypadku diety bogatej w białko do organizmu dostarczane są duże ilości kalorii pochodzących z białek i tłuszczów. Nadmiar takich kalorii w organizmie przekształca się w tkankę tłuszczową, gdyż ludzkie ciało nie jest w stanie ich spalić. 

Ponadto, ten rodzaj diety prowadzi do nadmiernego spożywania cholesterolu. Zalecane w tym przypadku mięsa, sery i inne produkty mogą być bardzo niezdrowe. Niskie spożycie węglowodanów powoduje także zaburzenia czynności nerek, a ze względu na to, że cukry są podstawowym źródłem energii, ich niedobór powoduje osłabienie i zmęczenie.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Dieta proteinowa Protein Diet
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Choroby skóry
Dieta cukrzycowa
Dieta proteinowa
Dieta wątrobowa
Dna moczanowa - objawy, leczenie
Ilość spermy
Jak pozbyć się cellulitu?
Jak schudnąć?
Jak wykryć raka?
Katar sienny
Zaparcia

Badania, wyniki:

Aldosteron
Ciała ketonowe
Ciężar właściwy
Kwas moczowy
Magnez
Mocznik
Osmolalność
WapńNa stronie:

W czytelni:
Tagi