Marihuana (Marijuana)

Marihuana to jeden z najczęściej używanych narkotyków nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest to sucha i rozdrobniona substancja, która składa się z rozdrobnionych nasion, liści i łodyg pochodzących z rośliny o nazwie konopia. Głównym składnikiem działającym w marihuanie jest lewoskrętny izomer kwasu delta-9-trans tetrahydrokanabinolu, w skrócie THC.


   


Jak zażywana jest marihuana?
Marihuana zazwyczaj jest palona tak jak papieros lub przez rurkę czy tubę. ?Papieros? z marihuaną nazywany jest blantem. Wykonuje się go przy użyciu papierka od papierosów opróżnionego z tytoniu lub bibułki. Czasami, marihuanę łączy się z tytoniem, wtedy aktywne składniki w obu tych substancjach łączą się dając mocniejszy efekt. Dym, jaki ulatnia się podczas palenia marihuany ma charakterystyczny, ostry i słodko ? kwaśny zapach. Marihuana może być również włączana do żywności oraz parzona jak herbata. Marihuana w bardziej skoncentrowanej i możliwej do spożycia formie nazywana jest haszyszem.

Jak marihuana wpływa na mózg?
Przeprowadzone badania dość dobrze określają to, w jaki sposób THC działa na mózg. Gdy ktoś pali marihuanę THC trafia z płuc do krwi, a następnie za jej pośrednictwem przedostaje się do mózgu i innych narządów w organizmie. THC oddziałuje na konkretne obszary w mózgu nazywane receptorami kanabinoidowymi. W wyniku tego kontaktu, dochodzi do reakcji komórkowych, które wywołują zewnętrzne objawy u osób, które zastosowały marihuanę.Każdy obszar w mózgu posiada inną liczbę receptorów kanabinoidowych. Zdarzają się nawet miejsca, w których nie ma ich wcale. Jeśli chodzi o największe zagęszczenie tych receptorów to dotyczy ono obszarów odpowiedzialnych za zapamiętywanie, myślenie, koncentrację, postrzeganie zmysłowe, koordynację oraz odczuwanie przyjemności. Nic więc dziwnego, że zażywanie marihuany powoduje tymczasowe bądź długotrwałe zaburzenia percepcji i koordynacji ruchowej, trudności z myśleniem, koncentracją, rozwiązywaniem problemów oraz uczeniem się i zapamiętywaniem. Objawy pogłębiają się u osób, które stosują marihuanę codziennie. 

Wyniszczający wpływ marihuany na funkcjonowanie i budowę mózgu można zaobserwować, gdy jest ona zażywana regularnie i bez przerwy. Zmiany te, w najpoważniejszych przypadkach mogą być niemożliwe do naprawienia.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Marihuana Marijuana
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Marihuana

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi