Układ hormonalny (Endocrine)

Gruczoły dokrewne produkują hormony, które działają na większość procesów zachodzących w organizmie. Są także gruczoły (gruczoły ślinowe), które odpowiadają za substancje, które wydostają się na zewnątrz organizmu.


   


Ogólnie rzecz biorąc, gruczoły to narządy endokrynologiczne, produkujące i uwalniające hormony do odpowiednich organów i w odpowiednich sytuacjach. Hormony do celu dostają się w krwiobiegu. Celem są nie tylko konkretne narządy, ale także komórki i tkanki. Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, gruczoły muszą być zdrowe i czynnie wykonywać swoją pracę. 

Ważny w tym przypadku jest również przepływ krwi, ze względu na to, że dzięki temu możliwe jest przedostanie się hormonów do miejsca przeznaczenia.Choroby i zaburzenia układu wydzielania wewnętrznego pojawiają się w momencie, gdy któryś z elementów systemu hormonalnego nie pracuje prawidłowo. Przykładowo, hormony mogą być wydzielane w ilościach zbyt dużych lub małych, przez co organizm nie może odpowiednio funkcjonować. Taki stan nazywa się zaburzeniem hormonalnym. Może się on rozwinąć w wyniku problemów zachodzących na poziomie receptorów i wiązań, które przewodzą hormony. 

Błędy w równowadze hormonalnej mogą również wynikać z nieprawidłowości w układzie regulującym przepływ hormonów we krwi, a także z trudności w odczytywaniu przez organizm ilości hormonu we krwi. Przykładowo, zaburzenia w równowadze hormonalnej rozwiną się gdy wątroba lub nerki nie pracują dobrze, co w efekcie sprawia, że poziom hormonu we krwi jest zbyt wysoki.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Układ hormonalny Endocrine
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Blizny po ospie
Choroba Leśniowskiego- Crohna, ziarnica
Ciąża mnoga
Drożdżyca
Grzybica pochwy
Hematologia
Homeopatia
Jak wykryć raka?
Jak zajść w ciążę?
Leukopenia ? leczenie, objawy
Objawy ciąży

Badania, wyniki:

Kortykoliberyna
Kortyzol
Limfocyty
SomatostatynaNa stronie:

W czytelni:
Tagi