Hipokaliemia (Hypokalaemia)

Hipokaliemia to stan, w którym poziom potasu w organizmie jest mniejszy niż 3,5 mmol / L. Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń elektrolitowych u hospitalizowanych pacjentów. Nawet łagodna hipokaliemia może być przyczyną występowania zaburzeń rytmu serca.


   


98% potasu w organizmie znajduje się wewnątrz komórek, a jego stężenie mieści się w zakresie od 150 do 160 mmol / L. Stosunek stężenia potasu wewnątrzkomórkowego do zewnątrzkomórkowego jest istotny dla określenia potencjału spoczynkowego błon komórkowych i wpływa na pobudliwość tkanek i mięśni. 

Stężenie potasu w organizmie określa się oceniając jego ilość w płynach wewnątrz i na zewnątrz komórek. Równowagę potasu w organizmie utrzymują nerki, głównie za pomocą aldosteronu, hormonu produkowanego przez nadnercza.Przyczyny rozwoju hipokaliemii

W większości przypadków hipokaliemia jest efektem podrażnienia przewodu pokarmowego przez uporczywe wymioty, nadużywanie środków przeczyszczających lub przewlekłej biegunki. Jeśli chodzi o wymioty, to w tym przypadku hipokaliemia nie jest wywołana utratą potasu lecz chlorku o wysokim stężeniu aldosteronu. Ponadto, wymioty hamują reabsorpcję potasu z kanalików nerkowych.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hipokaliemia Hypokalaemia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Częstoskurcz komorowy
Hipokaliemia

Badania, wyniki:

PotasNa stronie:

W czytelni:
Tagi