Autyzm (Autism)

Autyzm to stan, który rozwija się przed trzecim rokiem życia i charakteryzuje się zaburzeniami w werbalnej oraz niewerbalnej komunikacji międzyludzkiej, a także brakiem zainteresowania względem stereotypowego i rytualnego zachowania innych ludzi.


   


Dzieci chore na autyzm często mają problemy w rozwoju normalnych relacji z innymi ludźmi. Zazwyczaj są samotnikami i nie interesuje ich to co robią ich rówieśnicy. Dzieci autystyczne nie potrafią odbierać sygnałów niewerbalnych (wyraz twarzy, gesty, itp.) kierowanych w ich stronę od innych osób. Mają problemy z wypowiadaniem się, często nawet nie potrafią w ogóle mówić. 

Autyzm jest chorobą, która może objawiać się w różnym stopniu nasilenia. Od bardzo łagodnych form, które pozwalają tym ludziom na samodzielne życie, do bardzo poważnych, gdzie chory musi być pod stałą opieką rodziny oraz lekarzy.

Objawy autyzmu
Przejawy autyzmu są bardzo zróżnicowane. Każdy pacjent powiela pewien wzór objawów, ale zawsze wyróżnia się czymś charakterystycznym od pozostałych.Podczas pierwszych miesięcy życia dzieci chore na autyzm zachowują się normalnie, ale z czasem coraz mniej reagują na rodziców i inne bodźce z zewnątrz. Mogą pojawiać się problemy ze spożywaniem pokarmów oraz normalnymi procesami fizjologicznymi (np. wydalanie). Występuje także obojętność na rodziców i ograniczona chęć do przytulania. Gdy dziecko zaczyna raczkować coraz bardziej uwidacznia się fakt, iż maluch ma swój własny świat. Pozostaje na uboczu, nie interesują go rodzice, inne dzieci i ich zabawa. 

W starszym wieku widać dość poważne problemy z mową. Język jest bardzo ograniczony i abstrakcyjny. Nie jest precyzyjny i skonkretyzowany.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Autyzm Autism
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Autyzm

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi