Hemochromatoza (Hemochromatosis)

Hemochromatoza to genetyczna choroba, która powoduje nieprawidłowości w metabolizmie żelaza. Chory na hemochromatozę podczas normalnego posiłku wchłania zbyt duże ilości żelaza, co prowadzi do tego, że organizm jest nim przeładowany, przeciążony. Hemochromatoza nieleczona powoduje uszkodzenie głównych narządów w organizmie. Żelazo bowiem, wytwarza i uaktywnia w organizmie wolne rodniki, które zostały określone jako jedna z przyczyn rozwoju raka, miażdżycy, marskości wątroby, chorób neurologicznych oraz wielu innych chorób, które związane są ze starzeniem się społeczeństwa.


   


Dużo ludzi ma gen odpowiedzialny za hemochromatozę, ale nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż są oni tylko nosicielami, a wtedy choroba jest nieaktywna. Ktoś, kto jest nosicielem może przekazać wadliwy gen swoim dzieciom, co u nich może doprowadzić do rozwoju choroby. Jeśli obydwoje rodzice są nosicielami, lub jeden choruje, a drugi jest nosicielem, ich dzieci na pewno będą chore.

Objawy i diagnostyka
Czasami hemochromatoza może być chorobą nabytą. Do takiej sytuacji dochodzi w wyniku otrzymania dużych dawek suplementów żelaza lub podczas transfuzji krwi. Mimo tego, nadal najczęstszą postacią choroby jest ta związana z mutacją genetyczną. Hemochromatozę genetyczną nazywa się także dziedziczną. Wykrywana jest zazwyczaj podczas rutynowych badań.

Objawy hemochromatozy genetycznej, to:
- Chroniczne (przewlekłe) zmęczenie,
- Marskość wątroby (niekoniecznie związana z alkoholizmem),
- Rak wątroby (nie zawsze związany ze spożywaniem alkoholu),
- Zapalenie lub ból stawów,
- Impotencja lub spadek libido,
- Bezpłodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn,
- Nieregularne miesiączki, wczesna menopauza,
- Wypadanie włosów,
- Cukrzyca,
- Utrata masy ciała,
- Ból i / lub obrzęk brzucha,
- Bóle głowy,
- Niedoczynność tarczycy,
- Ciągłe uczucie zmęczenia.A ponadto: niewydolność serca, zawał serca (u młodych mężczyzn), częste przeziębienia, grypa oraz inne objawy związane z osłabieniem pracy układu odpornościowego.

Przy wykonywaniu badań warto sprawdzić czy nie doszło do rozwoju hemochromatozy. Jest to choroba, która może nie wywoływać żadnych objawów, ale po cichu zabijać nasz organizm. Pamiętajmy o tym, bo późne wykrycie tej choroby zmniejsza nasze szanse na przeżycie.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hemochromatoza Hemochromatosis
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Częstoskurcz komorowy
Hemochromatoza

Badania, wyniki:

Ferrytyna
ŻelazoNa stronie:

W czytelni:
Tagi