Artroskopia kolana (Knee arthroscopy)

Artroskopia kolana to zabieg wykonywany w celu poprawienia stanu uszkodzonych tkanek, takich jak więzadła, chrząstki lub kości znajdujących się w kolanach. Zabieg przeprowadza się dzięki nacięciom w skórze, przez które wprowadza się różne instrumenty, w tym artroskop, który pełni najważniejszą rolę, gdyż podłączony do monitora wskazuje gdzie i jakie jest uszkodzenie.


   


Generalnie rzecz biorąc zabiegi artroskopowe wykonuje się u pacjentów z niewielkimi problemami, np. zlikwidowanie zaczerwienienia spowodowanego zapaleniem lub urazem, wygładzenie, oczyszczanie i płukanie powierzchni kości lub fragmentów tkanek związane z chorobą zwyrodnieniową stawów, połączenie rozerwanych więzadeł oraz leczenie zwichniętego stawu kolanowego.

Zanim zabieg zostanie przeprowadzony lekarze muszą wykluczyć wszelkie możliwe opcje ryzyka lub niepowodzenia. Wbrew pozorom, operacje na kolanach nie są najprostsze oraz bezpieczne, dlatego jak w przypadku każdego innego zabiegu konieczne jest przeprowadzenie wstępnych badań i procedur. Musi zostać podjęta decyzja o rodzaju znieczulenia, sposobie wykonania nacięć, które wiążą się z czasem rekonwalescencji. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, dlatego musi zostać oddzielnie rozpatrzone. Ważne jest także odnalezienie przyczyn kontuzji i związanego z tym bólu.Istnieje wiele zaburzeń, które wchodzą w zakres artroskopii kolana. Dzieli się je na dwie główne kategorie: ostre urazy, które powodują destabilizację kolan oraz leczenie i uśmierzanie bólu związanego z tymi urazami. Do ostrych urazów zalicza się najczęściej uszkodzenia tkanek kolanowych, czyli ścięgien oraz chrząstek w wyniku kontuzji sportowych, nadużycia lub wypadków. Ostre urazy to uszkodzenia mechaniczne. Ulegają nim więzadła, rzepka oraz stawy kolanowe. Takie obrażenia powodują niestabilność kolan, poważne zwichnięcia kolan oraz całkowity brak mobilności kolana. Więzadła, rzepka oraz ścięgna to kluczowe elementy, które w takich przypadkach są operowane. Leczenie ostrych urazów zależy w tym przypadku od oceny i analizy wagi szkody. Dzieli się je na 4 klasy. Uszkodzenie klasy I i II wymaga odpoczynku, chodzenia o kulach, rehabilitacji. Klasa III i IV to uszkodzenia, które muszą być operowane. Są to głównie urazy więzadeł stawu kolanowego, w tym więzadła krzyżowego przedniego, więzadła krzyżowego tylnego, więzadła pobocznego przyśrodkowego oraz więzadła pobocznego bocznego.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.3/5, ocen: 3
Artroskopia kolana Knee arthroscopy
Ocena: 87 % na 100%
Liczba opinii: 3


Zobacz również - choroby, artykuły:

Artroskopia kolana
Dna moczanowa - objawy, leczenie
Martwica kości

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi