Dna moczanowa - objawy, leczenie (Gout - Symptoms, treatment)

Co to jest dna moczanowa? Dna moczanowa to choroba, która rozwija się w wyniku odkładania się nadmiaru kwasu moczowego w organizmie. Nadmiar kwasu prowadzi do powstawania drobnych kryształków- moczanów, które gromadzą się w tkankach organizmu, a głównie w stawach. Gdy moczany pojawią się w stawach dochodzi do powtarzających się epizodów zapalenia stawów.

Dna moczanowa to przewlekła choroba, która może prowadzić do zniszczenia stawów, zaburzenia funkcjonowania nerek oraz do tworzenia się kamieni nerkowych. 

Dna moczanowa może przyjmować różne formy i jest jedną z chorób, które pojawiały się już we wcześniejszych epokach. Najczęściej dna moczanowa rozwija się, jako choroba dziedziczna związana z ograniczeniem zdolności organizmu do przetwarzania kwasu moczowego. 

Kwas moczowy jest produktem rozpadu puryn, które są częścią wielu produktów spożywczych. Nieprawidłowości z przetwarzaniem kwasu moczowego w organizmie prowadzą do: bólu stawów, rozwoju kamieni nerkowych oraz zablokowania procesu filtracji kanalików nerkowych z kwasu moczowego, co w efekcie prowadzi do niewydolności nerek. 

Z drugiej strony czasami nadmierna ilość kwasu moczowego może objawiać się jedynie podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia) nie wywołując żadnych symptomów charakterystycznych dla dny moczanowej. Stan, w którym dochodzi do wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi bez innych objawów nazywa się hiperurykemią bezobjawową, którą uznaje się za prekursora dla rozwoju dny.


   


Jakie są objawy dny moczanowej?
Małe stawy, które znajdują się u podstawy dużego palca u stóp są najczęstszym miejscem, w którym pojawiają się ataki dny. Ponadto, dna moczanowa dotyka stawy takich narządów jak kostki, kolana, nadgarstki, łokcie oraz pozostałe palce stóp oraz rąk. Ostre ataki dny moczanowej charakteryzuje:

  • Ból stawów
  • Obrzęk
  • Zaczerwienienie
  • Wrażliwość na dotyk 
  • Uczucie ciepła 

Wrażliwość obszarów dotkniętych dną może być na tyle duża, że nawet delikatny dotyk łagodną tkaniną czy materiałem może wywoływać ból nie do zniesienia. Podczas ataków bólu może się pojawić gorączka. 
Zazwyczaj objawy ustępują same po kilku godzinach lub maksymalnie po kilku dniach. W najpoważniejszych przypadkach, ataki mogą utrzymywać się przez całe tygodnie. Takie sytuacje wymagają stałej kontroli medycznej. W zależności od intensywności symptomów możliwe jest zastosowanie leków, które mogą przynieść ukojenie. Ataki dny moczanowej powtarzają się kilka razy w ciągu roku.

Kryształki kwasu moczowego mogą się odkładać w małych pęcherzykach wypełnionych płynem, które otaczają stawy. Te kryształki, nazywane moczanami wywołują stan zapalny w stawach, który prowadzi do bólu i obrzęku stawów. W niektórych przypadkach dna moczanowa prowadzi do bardziej przewlekłych form zapalenia stawów, np. do reumatoidalnego zapalenia stawów.

W przypadku przewlekłej dny moczanowej dochodzi do odkładania się guzowatych mas moczanów w różnych miękkich tkankach organizmu. Najczęściej guzki te występują wokół palców, na łokciach i w uszach, ale mogą się również pojawić na całym obszarze ciała. Znane są przypadki, że guzki pojawiły się w strunach głosowych, a nawet wokół rdzenia kręgowego. W tej postaci dny moczanowej, poziom kwasu moczowego w organizmie staje się na tyle wysoki, że może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.Jak wygląda leczenie dny moczanowej?
Istnieją dwie podstawowe kwestie, które muszą być podjęte przy leczeniu dny moczanowej. Po pierwsze, bardzo ważne jest zatrzymanie rozwoju i wyleczenie ostrego zapalenia stawów. Po drugie, leczenie dny i zapobieganie jej dalszemu rozwojowi powinno być intensywne i długotrwałe, z tego względu, że choroba ma tendencje do powrotów. Długie i skuteczne leczenie pozwala na zawsze pozbyć się tego problemu.
Leczenie dnu moczanowej obejmuje stosowanie różnych leków, które zmniejszają stan zapalny. Równie ważne jest także podjęcie terapii zapobiegawczej, która uniemożliwi rozwój tej choroby w przyszłości. Leczenie prócz leków obejmuje także utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynów w organizmie, zmniejszenie masy ciała, zmiany żywieniowe, ograniczenie spożywania alkoholu i leków, co pozwala obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi.

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynów w organizmie zapobiega ostrym napadom dny moczanowej. Ponadto, dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania kamieni nerkowych, co jest bardzo prawdopodobne u pacjentów chorych na dnę. Alkohol, który jest znany z działania moczopędne może przyczynić się do odwodnienia i tworzenia kamieni podczas dny moczanowej. Alkohol może także wpływać na metabolizm kwasu moczowego, co powoduje hiperurykemię. To właśnie alkohol jest powodem utrudnień w wydalaniu kwasu moczowego przez nerki, co wywołuje wytrącanie się kryształów kwasu moczowego do stawów. 

Dieta podczas dny moczanowej
Zmiany w diecie pomagają obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi. Jako, że za pojawienie się kwasu moczowego w organizmie odpowiadają puryny, dieta nie może zawierać produktów, które w swoim składzie mają puryny. Produkty, które zawierają puryny to: skorupiaki, a także wszelkie podroby: wątróbka, móżdżek, nerki i grasica. Badania wykazały, że na rozwój dny moczanowej duży wpływ ma mięso i owoce morza, podczas gdy produkty mleczne zmniejszają ryzyko jej występowania. Przyjęto, że spożycie białek i warzyw, które zawierają puryny nie ma wpływu na rozwój choroby. Silne ryzyko wywołuje natomiast alkohol (głównie piwo i wino), dlatego powinno się ograniczyć jego spożywanie. 

Redukcja masy ciała może być pomocna w zmniejszeniu ryzyka powrotu dny moczanowej. Najłatwiej można to osiągnąć poprzez ograniczenie spożywania tłuszczów i dużych ilości kalorii każdego dnia. Przydatne są także wszelkiego rodzaju ćwiczenia fizyczne.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
-0.3/5, ocen: 12
Dna moczanowa - objawy, leczenie Gout - Symptoms, treatment
Ocena: -5 % na 100%
Liczba opinii: 12


Zobacz również - choroby, artykuły:

40 tydzień ciąży
Aminotransferaza alaninowa
Amyloidoza - objawy
Arytmia serca- objawy
Astygmatyzm, krótkowzroczność
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Autyzm
Bakterie w moczu
Białaczka limfatyczna
Ból gardła
Ból w dolnej prawej części brzucha
Bóle stawów
Chlamydia
Cholesterol HDL
Choroba Alzheimera

Badania, wyniki:

Barwa
Chlorki
Dehydroepiandrosteron
Estradiol
Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
Ferrytyna
Fosfor
Gastryna
Glukoza
Hematokryt
Hemoglobina
Hormon folikulotropowy
Hormon luteinizujący
Kalcytonina
KreatyninaNa stronie:

W czytelni:
Tagi