Guzki Schmorla (Nodules Schmorla)

Każdego dnia wykonujesz szereg czynności, począwszy od chodzenia, noszenia toreb, plecaków, zakupów, wchodzenia po schodach, jeżdżenia na rowerze, pływania, po siedzenie i leżenie. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, jak takie, banalne i niewymagające większego wysiłku działania wpływają na Twój kręgosłup?


   


Kręgosłup to część ludzkiego układu kostnego, która stworzona jest z pojedynczych, małych kręgów połączonych w jedną całość. Kręgi to oddzielne kości, które zazębiają się, a między nimi znajduje się dysk, który podczas wykonywania ruchów zapobiega wstrząsom i chroni kręgosłup przed uszkodzeniem. 

Ponadto, dysk umożliwia giętkość i elastyczność kręgosłupa co jest przydatne przy schylaniu się i wyciąganiu do góry. Najlepiej można to zrozumieć porównując funkcjonowanie kręgosłupa z możliwościami kolan, które są bardzo ograniczone- zginanie kolan może odbywać się tylko w jednym kierunku. Kręgosłup natomiast, może się wyginać na wszystkie możliwe kierunki, co zawdzięcza strukturze kręgów.Tak naprawdę człowiek nie ma wpływu na reakcje swojego kręgosłupa. Dlatego może się zdarzyć, że niektóre, zbyt gwałtowne czynności doprowadzą do pewnych uszkodzeń w kręgosłupie. Przykładowo, może dojść do przepukliny dysku. Ten stan rozwija się gdy dwa kręgi tracą amortyzację i ochronę, jaką jest dysk. 

W efekcie, nacisk na te kręgi powoduje ból i problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Przepuklina dysku może doprowadzić do wycierania się kręgów. Jeżeli jednak uraz nie jest wynikiem gwałtownych czynności i pojawił się bez znanej przyczyny, za sprawcę objawów podejrzewa się guzka Schmorla.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.5/5, ocen: 4
Guzki Schmorla Nodules Schmorla
Ocena: 50 % na 100%
Liczba opinii: 4


Zobacz również - choroby, artykuły:

Częste oddawanie moczu
Czyrak, furunkuł, czyraczność, czyrak gromadny
Dna moczanowa - objawy, leczenie
Guzki Schmorla
Hemoroidy, żylaki odbytu
Kaszak, torbiel zastoinowa
Krwawienie z odbytu
Mięsak Kaposiego - zdjęcia

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi