Martwica kości (Osteonecrosis)

Martwica kości to grupa chorób, które występują w sytuacji, gdy kości tracą dopływ krwi, przez co niszczą się, umierają i ostatecznie wywołują stan zapalny stawów, wywołując ból. Martwica kości może dotyczyć jednej lub większej ilości kości, a najczęściej atakuje kość udową. Oprócz tego dotyka kości ramion, rąk, kolan i kostek. Choroba pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku, jednak największy procent zachorowań zanotowano między 30- tym a 50- tym rokiem życia. Na początku martwica kości nie daje żadnych oznak. Dopiero po jakimś czasie mogą się pojawić bóle stawów, które świadczą o tym, że choroba stale postępuje.


   


Przyczyny martwicy kości nie są znane. Przypuszczalne czynniki ryzyka, to:
- Długotrwałe leczenie steroidami,
- Nadużywanie alkoholu,
- Urazy,
- Niektóre choroby, np. zapalenie stawów, rak.

Leczenie martwicy kości obejmuje przyjmowanie leków, ograniczenie aktywności fizycznej, operacje lub stymulacje prądem.

Martwica kości jest chorobą, która dotyczy kości i prowadzi do ich rozpadu. Najczęściej dotyka kości udową, biodrową, kolana i stawy skokowe. U dzieci również może dojść do rozwoju martwicy kości, która najczęściej objawia się pod postacią choroby Perthesa. Ten rodzaj martwicy dotyczy wyłącznie głowy kości udowej (górna część), która traci swoją obrotowość a komórki kostne umierają. Kość staje się miękka i podatna na złamania. Wraz z rozwojem choroby Perthesa pojawia się ból i sztywność kości.

Przyczyny
Istnieją dwie podstawowe formy martwicy kości: martwica wywołana urazami oraz martwica wywołana przez inne problemy zdrowotne. W przypadku martwicy pourazowej, zwykle powodują ją złamania, które niszczą także naczynia krwionośne. Drobne urazy i uszkodzenia raczej nie są w stanie wywołać martwicy. Martwica może być także spowodowana przez inne choroby, takie jak toczeń, choroby nerek i wątroby, anemię sierpowatą, dnę moczanową oraz zakrzepicę. Picie dużych ilości alkoholu oraz spożywanie dużych dawek leków steroidowych, w tym kortyzonu, także zwiększają ryzyko rozwoju choroby. W wielu przypadkach martwica kości pojawia się bez możliwej do rozpoznania przyczyny.Objawy
Niezależnie od przyczyn, jakie wywołały chorobę, objawy martwicy kości są zawsze podobne. Zwykle objawy rozwijają się stopniowo, pogarszając się z czasem. Na początku pojawiają się bóle stawów, podczas wykonywania ruchów. Następnie zaczynają być odczuwane problemy z chodzeniem oraz sztywność kości. W przypadku martwicy stawu biodrowego, ból pojawi się w okolicach pachwiny.  Niestety zazwyczaj ludzie zaczynają odczuwać objawy w momencie, gdy choroba już zdążyła wyrządzić wiele szkód. Lekarz w takiej sytuacji zwykle wykonuje badanie rentgenowskie, dzięki któremu można ocenić, jakie kości i w jakim stopniu uległy zniszczeniom. We wczesnej fazie rozwoju choroby rentgen nie wykaże choroby. Inne badania, które mogą pomóc w diagnozie to rezonans magnetyczny, który wskazuje zmiany zachodzące w tkankach oraz osiowa tomografia komputerowa, która przekazuje informacje za pomocą trójwymiarowych rysunków. 

Leczenie 
Jeżeli choroba została rozpoznana w późniejszej fazie rozwoju, kiedy już doszło do pewnych uszkodzeń, może być o wiele ciężej podjąć odpowiednie i skuteczne leczenie. Najczęściej wykonywane są zabiegi chirurgiczne. Niechirurgiczne metody leczenia to przede wszystkim chodzenie o kulach, które zmniejszają ból podczas poruszania się i co więcej zatrzymują postęp choroby. Jednak takie rozwiązanie nie przynosi stałych rezultatów i ostatecznie bardzo często konieczna jest operacja. W dzisiejszych czasach istnieją różnego rodzaju sztuczne protezy, które mogą być chirurgicznie wszczepione pacjentowi i tym samym poprawić jakoś życia. Lekarze zawsze chętniej wykonują takie zabiegi z udziałem naturalnych narządów, są to jednak bardzo rzadkie przypadki, gdyż bardzo ciężko o znalezienie dawcy.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Martwica kości Osteonecrosis
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

40 tydzień ciąży
Artroskopia kolana
Ból w dolnej prawej części brzucha
Bóle stawów
Cholestaza- objawy
Choroby laryngologiczne
Choroby układu kostnego
Fosfataza alkaliczna
Guzki Schmorla
Jak wykryć raka?
Karmienie noworodka
Kiła, syfilis - objawy, zdjęcia
Martwica kości
Łąkotka

Badania, wyniki:

Barwa
Dehydrogenaza mleczanowa
Fosfataza alkaliczna
Fosfor
Gamma-glutamylotransferaza
Hormon wzrostu
Kalcytonina
Kortyzol
Kreatynina
Krwinki czerwone
Mangan
Miedź
Mukopolisacharydy
Parathormon
PotasNa stronie:

W czytelni:
Tagi