Łąkotka (Meniscus)

W anatomii jest to staw o budowie półksiężyca obecny w kolanach, połączeniach barkowo ? obojczykowych i skroniowo ? żuchwowych. Małe łąkotki występują również w nadgarstkach.


   


Łąkotka dzieli się na dwie postaci związane z chrząstką stawu kolanowego, są to: łąkotka boczna i środkowa. Obie formy zapewniają integralność strukturalną w kolanach, gdy wykonywane są ruchy. 

Łąkotki to stawy kolanowe zbudowane z tkanki chrzęstnej, które mają zmniejszyć tarcie, jakie zachodzi w podudziu i udzie podczas ruchu. Mają one wklęsły kształt na górze, natomiast na dole są płaskie. Są przymocowane do małych wgłębień między kłykciami kości piszczelowej, a ich kształt zwęża się stopniowo ku górze.Praca łąkotek polega na rozproszeniu masy ciała i zmniejszeniu tarcia podczas ruchu. Na długości od kłykcia kości udowej i piszczelowej znajdują się w jednym punkcie, co zmienia się podczas ruchu, zginania i wyprostu. 

Łąkotki różnią się od trzeszczek, które zbudowane są z tkanki kostnej, i które mają chronić ścięgna oraz zwiększyć ich funkcję mechaniczną.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2/5, ocen: 1
Łąkotka Meniscus
Ocena: 40 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Łąkotka

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi