Grzybica pochwy (Thrush)

Grzybica pochwy to stan, wywołany przez infekcję drożdżakami, który pojawia się u większości kobiet raz na jakiś czas. Jest to chwilowy problem, który można skutecznie wyleczyć przy pomocy specjalnych środków doustnych lub globulek dopochwowych. Ponadto, w leczeniu przydatne są kremy, które powinny być wcierane w okolicę pochwy. Mimo, iż leczenie potrafi efektywnie pozbyć się grzybicy, stan może w przyszłości powracać.


   


Czym jest i jak rozwija się grzybica?
Grzybica to choroba wywołana przez grzyba o nazwie Candida spp. Grzyby te w naturalnych warunkach są obecne na skórze i w okolicach pochwy jednak nie wywołują żadnych zaburzeń. Są one nieszkodliwe, gdyż układ odpornościowy potrafi się przed nimi bronić, dlatego ich aktywność nie wpływa na ludzki stan zdrowia. 

Grzyby Candida spp. rozwijają się i zaczynają wywoływać problemy zdrowotne w momencie, gdy poczują wilgoć. Dlatego, wilgotna skóra i okolica pochwy od razu powodują, że bakterie zaczynają się mnożyć i przyczyniają się do występowania objawów. 

Grzyby odpowiedzialne za rozwój grzybicy najlepiej funkcjonują w ciepłych, wilgotnych i mało przewiewnych miejscach. Z tego względu to właśnie pochwa jest obszarem najczęściej dotkniętym przez grzybicę. Inne miejsca podatne na infekcje to: pachwiny, usta i okolice, na które zakładane są pieluchy u niemowląt.Jakie są objawy grzybicy pochwy?
Jednym z najczęstszych objawów grzybicy pochwy są upławy (charakterystyczne również dla bakteryjnego zakażenia pochwy). Zazwyczaj są one koloru białego lub kremowego, a ich konsystencja może być bardzo wodnista albo gęsta. Upławy raczej nie wydzielają żadnego zapachu. Inne symptomy to:
- Świąd,
- Zaczerwienienie,
- Dyskomfort lub ból w zewnętrznej części pochwy,
- Ból podczas stosunku seksualnego lub w trakcie oddawania moczu.
Czasami objawy są na tyle łagodne, że po niedługim czasie znikają same. Kiedy jednak pojawiają się poważne objawy, zwykle nie obędzie się bez leczenia.

Grzybica nie uszkadza pochwy i nie rozprzestrzenia się do macicy. Nie wpływa również na płód, jeśli kobieta jest w ciąży.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Grzybica pochwy Thrush
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Chlamydia
Drożdżyca
Ginekolog
Grzybica pochwy
Grzybica stóp
Ilość spermy
Jak wykryć raka?
Kiła, syfilis - objawy, zdjęcia
Macica ? budowa
Okres w czasie ciąży
Śluz w szyjce macicy

Badania, wyniki:

Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
Hormon folikulotropowyNa stronie:

W czytelni:
Tagi