Grzybica stóp (Athlete's foot)

Grzybica stóp to stan, który rozwija się w wyniku zakażenia dermatofitami, jakie atakują martwe, zewnętrzne warstwy skóry. Jest to nieszkodliwa infekcja wywołana przez grzyby, które rozmnażają się w ciepłych, wilgotnych i ciemnych miejscach. Najczęściej do rozwoju grzybicy stóp dochodzi w wyniku noszenia zbyt małych lub ciasnych butów, oraz zakładania skarpet i grubego obuwia latem.


   


Przyczyny i czynniki ryzyka dla rozwoju grzybicy stóp
Grzybica stóp rozwija się z powodu noszenia mało przewiewnego obuwia i skarpet, co powoduje nadmierną potliwość stóp, która staje się pożywką dla bakterii i w efekcie prowadzi do pojawienia się grzybicy. Ponadto, do rozwoju grzybicy prowadzi kontakt stóp z podłogami w publicznych prysznicach, basenach i łazienkach, w których przebywa duża liczba osób. W takich miejscach należy zawsze nosić klapki. Grzybica pojawia się także u osób, które noszą cudze buty.

Objawy grzybicy stóp
Przede wszystkim objawem grzybicy stóp jest tworzenie się łusek i zrogowaciałych naskórków na skórze wokół palców. Jeśli grzybica dotknie większy obszar skóry to objawy mogą się pojawić na podeszwie stopy i są to: zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, a także powstawanie pęcherzy. Łuszczenie się skóry w takich przypadkach może dotykać także boczne części stóp. Rzadko kiedy grzybicy towarzyszy świąd, ból i zapach.Z czasem, grzybica stóp może przeobrazić się we wtórne zakażenie bakteryjne. Do rozwoju tego stanu może dojść w wyniku reakcji grzyba z różnymi bakteriami. Do takiego kontaktu może dojść podczas bezpośredniego kontaktu chorej stopy z wilgotną powierzchnią lub w wyniku głębszego uszkodzenia stopy podczas grzybicy niezwiązanego z tym zaburzeniem. W takim przypadku objawy obejmują: zabielenie skóry stóp, zmiękczenie skóry stóp oraz świąd. Gdy stan się pogarsza może dojść do pękania skóry na stopach i wyciekania z tych miejsc płynu surowiczego.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Grzybica stóp Athlete's foot
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Cholestaza- objawy
Choroba Raynauda- objawy
Dna moczanowa - objawy, leczenie
Długość penisa
Grzybica pochwy
Grzybica stóp

Badania, wyniki:

SódNa stronie:

W czytelni:
Tagi