Przyczyny i czynniki ryzyka dla rozwoju grzybicy stóp
Grzybica stóp rozwija się z powodu noszenia mało przewiewnego obuwia i skarpet, co powoduje nadmierną potliwość stóp, która staje się pożywką dla bakterii i w efekcie prowadzi do pojawienia się grzybicy. Ponadto, do rozwoju grzybicy prowadzi kontakt stóp z podłogami w publicznych prysznicach, basenach i łazienkach, w których przebywa duża liczba osób. W takich miejscach należy zawsze nosić klapki. Grzybica pojawia się także u osób, które noszą cudze buty.
Objawy grzybicy stóp
Przede wszystkim objawem grzybicy stóp jest tworzenie się łusek i zrogowaciałych naskórków na skórze wokół palców. Jeśli grzybica dotknie większy obszar skóry to objawy mogą się pojawić na podeszwie stopy i są to: zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, a także powstawanie pęcherzy. Łuszczenie się skóry w takich przypadkach może dotykać także boczne części stóp. Rzadko kiedy grzybicy towarzyszy świąd, ból i zapach.
Z czasem, grzybica stóp może przeobrazić się we wtórne zakażenie bakteryjne. Do rozwoju tego stanu może dojść w wyniku reakcji grzyba z różnymi bakteriami. Do takiego kontaktu może dojść podczas bezpośredniego kontaktu chorej stopy z wilgotną powierzchnią lub w wyniku głębszego uszkodzenia stopy podczas grzybicy niezwiązanego z tym zaburzeniem. W takim przypadku objawy obejmują: zabielenie skóry stóp, zmiękczenie skóry stóp oraz świąd. Gdy stan się pogarsza może dojść do pękania skóry na stopach i wyciekania z tych miejsc płynu surowiczego.
Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.
Prosimy oceń stronę/treści: |
Grzybica stóp Athlete's foot Ocena: 0 % na 100% Liczba opinii: 0 |
Zobacz również - choroby, artykuły:
Cholestaza- objawyChoroba Raynauda- objawy
Dna moczanowa - objawy, leczenie
Długość penisa
Grzybica pochwy
Grzybica stóp