Ich wielkość może być różna. Od rozmiarów ziarnka grochu do orzecha włoskiego lub większych. Skóra w miejscu guzka jest zazwyczaj w normalnym kolorze ewentualnie staje się biaława lub jaśniejsza. Guzki zwykle na szyi i plecach nie są wypukłe a spłaszczone i rozciągnięte.
W innych miejscach zmiany skórne są zaokrąglone i wystające, co może utrudniać odróżnienie kaszaków od gradówki (wywołanej przez przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego), jednak te drugie zazwyczaj są mniejsze.
Kaszaki zwykle mogą żyć na skórze bardzo długo i nie powodować żadnego dyskomfortu oprócz nieprzyjemnego wyglądu. Inaczej może być w przypadku dużych kaszaków. Te mogą powodować zaczerwienienia, ból, zwykle wypełnione są ropą i bardzo często prowadzić do owrzodzeń skóry a czasami także być pierwszym objawem powstania brodawczaka.
Kaszaki czasami mogą obficie wypełnić się ropą, co sprawia, że stają się dość duże, a następnie pękają zmniejszając swoje rozmiary. Taki proces może powtórzyć się kilkakrotnie. Zwykle kaszaki, które pojawiają się na owłosionych częściach ciała są pozbawione włosów. Najczęściej można zauważyć na skórze jednego kaszaka, chociaż czasami pojawia się ich więcej, tak jak w przypadku torbieli skórzastych, rozproszonych po całej powierzchni ciała, które ciężko odróżnić od włókniaków.
Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.
Prosimy oceń stronę/treści: |
Kaszak, torbiel zastoinowa Atheroma, congestive cyst Ocena: 0 % na 100% Liczba opinii: 0 |