Liszaj płaski czerwony ? leczenie, zdjęcia (Red lichen planus - treatment, pictures)

Liszaj płaski jest często powracającą wysypką, która rozwija się ze względu na stan zapalny w organizmie. Wysypka charakteryzuje się niewielkimi, płaskimi i różnokształtnymi guzkami, które z czasem przeobrażają się w szorstkie, łuszczące się plamy na skórze. Czasami wysypka może się również pojawić na błonie śluzowej jamy ustnej lub pochwy.


   


Liszaj płaski to stan, którego skutki widoczne są na obszarach zaangażowanych w to zjawisko.

Leczenie liszaja płaskiego
Większość przypadków liszaja płaskiego przyjmuje postać łagodną i zazwyczaj nie wywołuje objawów, a zatem nie wymaga leczenia. Jeśli jednak odczuwany jest świąd, a wysypka sprawia dyskomfort, to zaleca się stosowanie w miejsca zmian kremy zawierające kortykosteroidy. W sytuacji, gdy zaobserwowane zostaną zmiany w grubości skóry i bardzo mocne swędzenie lekarze często wykonują zastrzyki z kortykosteroidami, które działają szybciej niż kremy. Ponadto, swędzenie osłabić mogą leki przeciwhistaminowe. Są to także dobre leki na uspokojenie, które w takiej sytuacji może się przydać.W najcięższych przypadkach lekarze zalecają leki doustne lub terapię światłem ultrafioletowym. Jeśli chodzi o leki, to najlepsze są w tej sytuacji kortykosteroidy doustne, np. prednizon, jednak po przerwaniu stosowania tych środków swędzenie może powrócić. Gdy leki doustne nie pomagają wykonuje się zabiegi światłem ultrafioletowym. Na bolesne zmiany w jamie ustnej stosuje się specjalne płyny do płukania ust zawierające środki przeciwbólowe. Zastosowanie płynu przed jedzeniem zapewnia ulgę i zmniejsza ból. 

Aby zapobiec dalszemu rozwojowi liszaja płaskiego należy przerwać stosowanie leków i innych środków, które mogły wpłynąć na jego pojawienie się.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.5/5, ocen: 4
Liszaj płaski czerwony ? leczenie, zdjęcia Red lichen planus - treatment, pictures
Ocena: 50 % na 100%
Liczba opinii: 4


Zobacz również - choroby, artykuły:

Amyloidoza - objawy
Artroskopia kolana
Astygmatyzm, krótkowzroczność
Bakterie w moczu
Ból barku
Choroba Hashimoto- objawy
Choroba Vaqueza, czerwienica prawdziwa
Choroby krwi
Choroby oczu
Choroby skóry
Choroby układu krążenia
Częste oddawanie moczu
Daltonizm, ślepota barw - leczenie
Demencja starcza - objawy i leczenie
Depresja

Badania, wyniki:

Barwa
Dehydroepiandrosteron
Insulina
Kwas moczowy
Niedobór alfa1 - antytrypsyny
Płytki krwiNa stronie:

W czytelni:
Tagi