Liszaj płaski to stan, którego skutki widoczne są na obszarach zaangażowanych w to zjawisko.
Leczenie liszaja płaskiego
Większość przypadków liszaja płaskiego przyjmuje postać łagodną i zazwyczaj nie wywołuje objawów, a zatem nie wymaga leczenia. Jeśli jednak odczuwany jest świąd, a wysypka sprawia dyskomfort, to zaleca się stosowanie w miejsca zmian kremy zawierające kortykosteroidy. W sytuacji, gdy zaobserwowane zostaną zmiany w grubości skóry i bardzo mocne swędzenie lekarze często wykonują zastrzyki z kortykosteroidami, które działają szybciej niż kremy. Ponadto, swędzenie osłabić mogą leki przeciwhistaminowe. Są to także dobre leki na uspokojenie, które w takiej sytuacji może się przydać.
W najcięższych przypadkach lekarze zalecają leki doustne lub terapię światłem ultrafioletowym. Jeśli chodzi o leki, to najlepsze są w tej sytuacji kortykosteroidy doustne, np. prednizon, jednak po przerwaniu stosowania tych środków swędzenie może powrócić. Gdy leki doustne nie pomagają wykonuje się zabiegi światłem ultrafioletowym. Na bolesne zmiany w jamie ustnej stosuje się specjalne płyny do płukania ust zawierające środki przeciwbólowe. Zastosowanie płynu przed jedzeniem zapewnia ulgę i zmniejsza ból.
Aby zapobiec dalszemu rozwojowi liszaja płaskiego należy przerwać stosowanie leków i innych środków, które mogły wpłynąć na jego pojawienie się.
Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.
Prosimy oceń stronę/treści: |
|
Liszaj płaski czerwony ? leczenie, zdjęcia Red lichen planus - treatment, pictures Ocena: 50 % na 100% Liczba opinii: 4 |
Zobacz również - choroby, artykuły:
Amyloidoza - objawyArtroskopia kolana
Astygmatyzm, krótkowzroczność
Bakterie w moczu
Ból barku
Choroba Hashimoto- objawy
Choroba Vaqueza, czerwienica prawdziwa
Choroby krwi
Choroby oczu
Choroby skóry
Choroby układu krążenia
Częste oddawanie moczu
Daltonizm, ślepota barw - leczenie
Demencja starcza - objawy i leczenie
Depresja
Badania, wyniki:
BarwaDehydroepiandrosteron
Insulina
Kwas moczowy
Niedobór alfa1 - antytrypsyny
Płytki krwi