Łupież pstry (Pityriasis versicolor)

Łupież to pojedyncze płatki martwej skóry pojawiające się na skórze głowy i we włosach, które są odrzucane i zastępowane nową skórą.


   


Nowe komórki powstają w głębszych warstwach skóry i są stopniowo wypychane na zewnątrz. W momencie gdy docierają do końca, stają się płaskie i nakładają się na stary naskórek usuwając go. Ten proces stale się powtarza, jednak jest on niewidoczny dla człowieka. Inaczej jest u osób, które mają tendencję do łupieżu. U nich cały proces odnowy skóry zachodzi o wiele szybciej, a ponadto powoduje odrzucanie większej ilości martwych komórek, które formowane są w grudki widoczne dla oczu. 

Płatki łupieżu wypełniają całą głowę i sypią się na ubrania, co nie wygląda zbyt dobrze. Oprócz tego, skóra głowy zaczyna swędzieć. Łupież dotyka ponad połowę ludzi na całym świecie. Jest to stan, który może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej występuje u osób w wieku 20 lat. Objawy wahają się od łagodnych po bardzo poważne.Przyczyny łupieżu
Ciekawy jest fakt, że łupież, który towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych lat, nadal jest dla badaczy zagadką, jaką próbują rozgryźć. 25 lat temu dermatolodzy twierdzili, że za rozwój łupieżu odpowiada mały grzyb o nazwie Malassezia, który jest naturalnie obecny na skórze człowieka (głównie na tłustej skórze włosów oraz górnej części pleców). Malassezia żywi się tłuszczem występującym na skórze, z którego wytwarza kwas oleinowy. Kwas oleinowy prowadzi do przyśpieszenia procesu odnowy skóry i powoduje łupież. Dlatego, pozbycie się grzyba pozwala wyeliminować łupież. 

Przyczyną powstawania łupieżu mogą być również zmiany hormonalne, jakie rozwijają się w okresie dojrzewania. Łupież pojawia się również u osób z niektórymi schorzeniami, przykładowo z chorobą Parkinsona.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Łupież pstry Pityriasis versicolor
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Łupież pstry

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi