Badanie poziomu aldosteronu
Aldosteron to jeden z hormonów steroidowych produkowanych przez nadnercza. Hormon odpowiedzialny jest przede wszystkim za regulację mineralnego składu moczu i ciśnienia krwi, a ponadto zwiększa wchłanianie zwrotne sodu i wody oraz uwalnianie potasu w nerkach.
W jakim celu przeprowadzane jest badanie poziomu aldosteronu?
Badanie jest wykonuje się:
- W celu oceny zaburzeń niektórych płynów i elektrolitów
- Podczas problemów z kontrolowaniem ciśnienia krwi
- Podczas hipotonii ortostatycznej (niskie ciśnienie krwi przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą)
Na czym polega badanie?
Badanie mierzy poziom aldosteronu we krwi. Aby to sprawdzić konieczne jest pobranie od pacjenta próbki krwi. Na początku lekarz uciska miejsce, z którego będzie odciągana krew specjalną opaską, tak by żyły napęczniały i łatwiej oddawały krew. Następnie miejsce wkłucia oczyszcza się antyseptyczną gazą i wprowadza igłę do żyły. Tak pobrana krew trafia do wyznaczonej fiolki i jest kierowana do dalszych badań.
Jeśli chodzi o dzieci i niemowlęta, krew pobiera się w nieco inny sposób. Używa się w tym celu specjalnego noża lekarskiego- lancetu, którym dokonuje się nacięcia w wyznaczonym miejscu na ciele i wywołuje się krwawienie. Tak otrzymaną krew gromadzi się na pipetce lub na specjalnych paskach. Przed badaniem zwykle prosi się pacjentów o spożycie posiłków obfitych w sól.
Prawidłowe wyniki badania
- Podczas leżenia: 2 do 16 ng / dl
- W pozycji stojącej: od 5 do 41 ng / dl
Wartości w zależności od miejsca, w którym wykonywane jest badanie mogą się nieco różnić. W razie jakichkolwiek niejasności należy zwrócić się do lekarza.
O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?
Podwyższony poziom aldosteronu mogą powodować:
- Rzadko- Zespół Barttera
- Pierwotny hiperaldosteronizm
- Wtórny hiperaldosteronizm wywołany chorobami serca i nerek
- Dieta niskosodowa
Niski poziom aldosterony mogą powodować:
- Rzadko- Choroba Addisona
- Dieta bogata w sód
- Wrodzony przerost nadnerczy
- Hiperaldosteronizm
Czynniki, które mogą mieć wpływ na pomiar aldosteronu to: poważny stres, spożywanie dużych ilości soli, wzmożona aktywność fizyczna.
Wiele leków może wpływać na stężenie aldosteronu we krwi, w tym: leki moczopędne, propranolol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, blokery kanału wapniowego, heparyna.
Prosimy oceń stronę/treści: |
|
Aldosteron Aldosterone Ocena: 40 % na 100% Liczba opinii: 3 |