Kalcytonina (Calcitonin , CT)

Wartości referencyjne:
<100 pg/ml
<100 ng/l


Badanie poziomu kalcytoniny

Kalcytonina to hormon produkowany w komórkach C tarczycy. Hormon pomaga w regulacji stężenia wapnia we krwi poprzez spowolnienie jego wydzielania z kości. Hormon działa w odwrotny sposób niż parathormon i kalcytriol (1,25 dihydroksy witamina D3).

   


W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu kalcytoniny?
Lekarz może zlecić badanie poziomu kalcytoniny w momencie, gdy objawy pacjenta wskazują raka rdzeniastego tarczycy lub w jego rodzinie pojawiały się przypadki występowania tej choroby. Często zaburzony poziom kalcytoniny może mieć również wpływ na rozwój pewnych nowotworów, np.:
-  Insulinomy
-  Raka płuc
-  Zespół Vernera ? Morrisona 

Na czym polega badanie?
Badanie polega na pobraniu próbki krwi pacjenta do analizy. W tym celu lekarz wprowadza igłę do żyły i odprowadza krew do fiolki. Zabieg zwykle obejmuje żyły w wewnętrznej części łokcia, które są uciskane przy pomocy specjalnej opaski, aby łatwiej i szybciej otrzymać odpowiednią ilość krwi. Po zakończeniu pobierania, krew jest wysyłana do laboratorium, gdzie jest poddawana odpowiednim testom. Jeśli badanie musi być przeprowadzone u dzieci lub niemowląt, krew pobierana jest w nieco inny sposób. Aby ją otrzymać konieczne jest użycie lancetu, czyli specjalnego noża lekarskiego, za pomocą którego wykonuje się niewielkie nacięcie na skórze. Otrzymana w ten sposób krew pobierana jest na pipetkę lub na specjalne paski.Prawidłowe wyniki badania
- Normalna wartość kalcytoniny we krwi jest mniejsza niż 10 pg / ml

Bardzo często zdarza się tak, że prawidłowe wartości u mężczyzn i kobiet są różne. W takiej sytuacji lekarze zazwyczaj przeprowadzają test ponownie, jednak po wcześniejszym podaniu dożylnym wapnia. Takie działanie jest podejmowane zwłaszcza w momencie, gdy podejrzewa się raka rdzeniastego tarczycy. 

Należy pamiętać, że wyniki mogą się różnić w zależności od laboratorium, które wykonywało badanie. Takie sprawy trzeba zawsze rozważyć z lekarzem. 

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?

Wyższy poziom kalcytoniny może wskazywać na:
- Insulinomę
- Raka płuc
- Raka rdzeniastego tarczycy
- Guza wydzielającego VIP (Zespół Vernera ? Morrisona)

Kalcytonina hamuje łamanie się kości i może być stosowana, jako lek w leczeniu różnych chorób kości i zaburzeń wapnia, w tym:
- Hiperkalcemii
- Osteoporozy
- Choroby Pageta


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.9/5, ocen: 14
CT
Ocena: 77 % na 100%
Liczba opinii: 14


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

KalcytoninaNa stronie:

W czytelni:
Tagi