TSH (TSH , tyreotropina, thyroid stimulating hormone, hormon tyreotropowy)

Wartości referencyjne:
0,4-4,2 IU/ml


Badanie poziomu tyreotropiny Tyreotropina (hormon tyreotropowy, TSH) jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową wysyłającym sygnały do tarczycy, dzięki czemu uwalniane są tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3).
   


W jakim celu wykonywane jest badanie poziomu tyreotropiny?
Lekarze najczęściej zlecają wykonanie badania u osób, które mają objawy zaburzeń funkcjonowania tarczycy (nadczynność lub niedoczynność). Kontrolowanie poziomu hormonu tyreotropowego jest również normalnym zabiegiem przy leczeniu tych chorób.

Na czym polega badanie?
Badanie ma na celu przedstawienie poziomu hormonu we krwi. Test przeprowadza się poprzez pobranie krwi z żyły pacjenta. Lekarz po uprzednim przemyciu miejsca wkłucia wysterylizowaną gazą i zaciśnięciu ręki pacjenta, aby żyły napuchły, wprowadza igłę w okolicach łokcia i pobiera krew do fiolki lub próbówki. W przypadku dzieci i niemowląt do badania nie używa się igły, a lancetu- ostrego noża. Wymusza się krwawienie poprzez wykonanie nacięcia. Tak otrzymaną krew gromadzi się w pipecie lub na specjalnym pasku. Następnie krew jest wysyłana do analizy i badana przez specjalistów w laboratorium. Bardzo prawdopodobne, że przed badaniem lekarz zleci odstawienie pewnych leków, które przyjmuje pacjent, i które mogą wpłynąć na wyniki badania. Są to między innymi:
- Amiodaron
- Leki przeciwtarczycowe
- Dopamina
- Lit
- Prednizon
- Jodek potasuPrawidłowe wyniki badania
Odpowiednie wartości mieszczą się w zakresie od 0,4 do 4,0 mIU / L. U osób z normalnym poziomem tyroksyny, gdy wartość TSH jest wyższa niż 2,0 mIU / L i nie występują żadne objawy chorobowe można podejrzewać, że w przyszłości rozwinie się niedoczynność tarczycy. Nazywa się to subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie przypadki, w których poziom TSH jest wyższy niż 2,0 mIU / L powinny być rozpatrywane indywidualnie przez lekarza. W przypadku, gdy pacjent jest leczony na zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy, poziom tyreotropiny musi mieścić się między 0,5 do 3,0 mIU / L. Zawsze należy pamiętać, że wartości w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie mogą się nieznacznie różnić. Wszystkie te różnice należy rozpatrzeć z lekarzem.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?

Wysoki poziom tyreotropiny może wskazywać na:
- Wrodzoną niedoczynność tarczycy (kretynizm)
- Stały kontakt pacjenta z myszami (najczęściej w przypadku weterynarzy lub pracowników laboratoriów)
- Niedoczynność tarczycy
- Nadczynność tarczycy

Niski poziom tyreotropiny może wskazywać na:
- Nadczynność tarczycy
- Niedobór hormonu TSH
- Reakcję na niektóre leki (głównie dopaminę, glikokortykosteroidy, analogi somatostatyny i beksaroten)


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 3
tyreotropina, thyroid stimulating hormone, hormon tyreotropowy
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 3


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi