Sekretyna (Secretin )

Wartości referencyjne:
poniżej 80 ng/l


Testy stymulowane sekretyną

Test stymulowany sekretyną ma na celu określenie zdolności trzustki poprzez potraktowanie jej hormonem- sekretyną. Sekretyna jest produkowana w jelicie cienkim w momencie trawienia żywności. Hormon odpowiada za pobudzanie trzustki do uwalniania płynu zawierającego enzymy trawienne, które rozkładają żywność i pomagają w przyswajaniu składników odżywczych.

   


W jakim celu przeprowadza się testy stymulowane sekretyną?
Test stymulowany sekretyną zleca się po to, by sprawdzić funkcjonowanie trzustki w kierunki trawienia pokarmów. Test powinien być wykonany u pacjentów, którzy mają objawy lub podejrzenia chorób trzustki. 
U osób, które mają problemy z trzustką, może z czasem dojść do przewlekłych zaburzeń, np. przewlekłego zapalenia trzustki, mukowiscydozy lub raka trzustki. Mukowiscydoza może powodować tworzenie się korków ze śluzu w trzustce, które z czasem prowadzą do zablokowania kanałów między trzustką a jelitem cienkim. W efekcie zdolność organizmu do trawienia pokarmów oraz wchłaniania substancji odżywczych bardzo słabnie.Na czym polega badanie?
Aby wykonać badanie, do dwunastnicy (pierwszej części jelita cienkiego) przez nos i żołądek wprowadza się cienką rurkę. Następnie przez tę rurkę podaje się sekretynę, po czym po 2 godzinach odprowadza się na zewnątrz materiał uwolniony przez dwunastnicę. Zawartość żołądka przekazywana jest do dalszych badań. Badanie niesie ze sobą pewne ryzyko, gdyż rurka może być przypadkowo wprowadzona przez tchawicę do płuc, co może doprowadzić do poważnych zaburzeń. Dlatego właśnie test wymaga ostrożności i skupienia zarówno od lekarza, jak i pacjenta. Na 12 godzin przed badaniem nie można nic jeść, ani pić.

Prawidłowe wyniki badania
Każdy wynik jest zindywidualizowany, dlatego nie można podać konkretnej odpowiedzi w tej kwestii. Wszystkie przypadki są rozpatrywane przez lekarzy i odpowiednio traktowane.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?
Nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać na mukowiscydozę lub przewlekłe zapalenie trzustki.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Sekretyna Secretin
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

SekretynaNa stronie:

W czytelni:
Tagi