Estradiol (Estradiol , E2)

Wartości referencyjne:
K: 55 - 925 pmol/l
M: 29 - 132 pmol/l


Badanie poziomu estradiolu

Estradiol to jeden z głównych hormonów pochodnych estrogenu. Hormon wydzielany jest głównie przez jajniki, korę nadnerczy i łożysko. Estradiol odpowiada za rozwój kobiecych macicy, jajowodów i pochwy, a także piersi. Ponadto, hormon odgrywa ważną rolę w produkcji tkanki tłuszczowej jednocześnie go regulując i utrzymując na odpowiednim poziomie.

   


W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu estradiolu?
Takie badanie wykorzystywane jest do sprawdzenia funkcjonowania jajników, łożyska lub nadnerczy. Lekarz może zlecić ten test także w sytuacji, gdy pojawiają się objawy i podejrzenia rozwoju nowotworu jajników, lub gdy widoczne są zaburzenia w rozwoju męskich i żeńskich narządów i cech zewnętrznych. Ponadto warto wykonać takie badanie, gdy cykl miesięczny jest zaburzony, a miesiączka w ogóle nie występuje. Badanie przeprowadza się również u kobiet, które mają problemy z niepłodnością, zwykle w połączeniu z USG jajników.

Na czym polega badanie?
Test pozwala określić ilość estradiolu we krwi. Test przeprowadza się poprzez pobranie krwi z żyły pacjenta. Lekarz po uprzednim przemyciu miejsca wkłucia wysterylizowaną gazą i zaciśnięciu ręki pacjenta, aby żyły napuchły, wprowadza igłę w okolicach łokcia i pobiera krew do fiolki lub próbówki. W przypadku dzieci i niemowląt do badania nie używa się igły, a lancetu- ostrego noża. Wymusza się krwawienie poprzez wykonanie nacięcia. Tak otrzymaną krew gromadzi się w pipecie lub na specjalnym pasku.Zwykle przed wykonaniem badania konieczne jest przerwanie stosowania niektórych leków, które mogą wpłynąć na wyniki badań. Są to:
-  Środki stosowane przy terapii estrogenowej
-  Pigułki antykoncepcyjne

Prawidłowe wyniki badania

-  Mężczyźni: od 10 do 50 pg / ml
-  Kobiety (przed menopauzą): od 30 do 400 pg / ml
-  Kobiety (po menopauzie): od 0 do 30 pg / ml 

Poziom estradiolu różni się w zależności od tego, w jakim etapie cyklu miesięcznego jest kobieta. Ponadto, wartości są inne w zależności od laboratorium, w którym wykonywany jest test.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?
Zbyt wysoki poziom estradiolu może świadczyć o rozwijającym się guzie jajnika. Zbyt niski poziom estradiolu natomiast wskazuje na zespół Turnera, niewydolność jajników, osłabioną produkcję estrogenów związaną szybką utratą masy ciała lub zanikiem tkanki tłuszczowej. Badanie może być również przydatne do kontrolowania pacjentów z niedoczynnością przysadki i u kobiet, które leczą się na bezpłodność.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.9/5, ocen: 22
E2
Ocena: 78 % na 100%
Liczba opinii: 22


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi