Gastryna (Gastrin )

Wartości referencyjne:
50-80 ng/l


Badanie poziomu gastryny

Gastryna jest hormonem, który reguluje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Wytwarzana jest przede wszystkim przez specjalne komórki znajdujące się w żołądku. Ponadto, niewielkie ilości gastryny wydziela trzustka i ewentualnie jelita. W momencie, gdy organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości pokarmu, gastryna jest uwalniana do krwi. Oprócz tego, gdy kwasowość jelita i żołądka rośnie, produkcja gastryny jest mniejsza.

   


W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu gastryny?
Lekarz może zlecić takie badanie w momencie, gdy u pacjenta pojawiają się objawy lub podejrzenia zaburzeń związanych z nieprawidłowym wydzielaniem gastryny. 

Na czym polega badanie?
Badanie może zostać przeprowadzone dzięki pobraniu próbki krwi od pacjenta. W tym celu lekarz pobiera krew z żyły pacjenta, zwykle znajdującej się w łokciu. Zanim jednak do tego dojdzie zwykle stosuje się specjalny ucisk, tak by krew szybciej płynęła. Następnie miejsce wkłucia jest przemywane odpowiednio skażoną gazą, po czym wprowadza się igłę. Krew pobierana jest do specjalnej próbówki. W następnej kolejności krew trafia do specjalistów na badanie. Jeśli chodzi o badanie u dzieci i niemowląt, to przeprowadza się je za pomocą lancetu, czyli ostrego nożyka, którym nacina się skórę, aby wywołać krwawienie. Tak otrzymaną krew pobiera się do pipetki lub na specjalne paski.Niektóre leki mogą niekorzystnie wpływać na wyniki testu dlatego też pacjenci często są proszeni o przerwanie ich przyjmowania na jakiś czas. Do tych środków zalicza się: leki zobojętniające, cymetydynę (blokery receptorów H2) oraz inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol).

Prawidłowe wyniki badania
Prawidłowe wartości są na ogół niższe niż 100 pg / ml. UWAGA! Należy pamiętać, że wyniki mogą się nieznacznie różnić w zależności od miejsca, w którym przeprowadzana jest analiza.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?
Zbyt duża ilość gastryny w organizmie może doprowadzić do poważnej choroby wrzodowej. Wysoki poziom gastryny rozwija się ze względu na:
-  Przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka
-  Rozrost komórek- G (nadmierna aktywność komórek produkujących gastrynę w żołądku)
-  Zakażenie żołądka przez bakterie Helicobacter pylori
-  Stosowanie leków zobojętniających lub zmniejszających objętość kwasu żołądkowego
- Zespół Zollingera ? Ellisona- wydzielanie gastryny z guzów nowotworowych, które rozwijają się w żołądku i trzustce.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.7/5, ocen: 13
Gastryna Gastrin
Ocena: 74 % na 100%
Liczba opinii: 13


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi