Erytropoetyna (Erythropoietin )

Wartości referencyjne:
N/A


Badanie poziomu erytropoetyny

Erytropoetyna to hormon, który funkcjonuje w komórkach macierzystych szpiku kostnego i wpływa na produkcję czerwonych krwinek. Hormon powstaje w wyniku rozwijających się w nerkach bakterii, które powodują, że gdy stężenie tlenu jest niskie, erytropoetyna uwalniana jest do krwi.

   


W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu erytropoetyny?
Test wykonuje się w celu ustalenia przyczyn niedokrwistości, czerwienicy (wysoka ilość czerwonych krwinek) i innych zaburzeń szpiku kostnego. Zmiany w ilości czerwonych krwinek mają wpływ na uwalnianie się erytropoetyny. Przykładowo osoby z niedokrwistością mają w organizmie bardzo małą ilość czerwonych krwinek, przez co organizm wytwarza więcej erytropoetyny.

Na czym polega badanie?
Badanie ma przedstawiać poziom hormonu erytropoetyny we krwi. Test może być przeprowadzony przy pomocy próbki krwi pacjenta. W tym celu pacjentowi zakłada się na rękę specjalną opaskę, która uciska żyły sprawiając, że puchną. Następnie lekarz przemywa miejsce wkłucia i wprowadza igłę w żyłę (zwykle w wewnętrznej części łokcia). Tak pobrana krew trafia do fiolki lub próbówki i jest przekazywana do dalszych badań. W przypadku niemowląt i dzieci badanie wykonuje się dzięki wywołaniu krwawienia przy użyciu lancetu- ostrego noża. Tak pobraną krew gromadzi się na pipetce lub na odpowiednim pasku.Prawidłowe wyniki badania
Odpowiednie wartości mieszczą się w zakresie od 0 do 19 mU/ ml. Wyniki w zależności od laboratorium, które wykonuje badanie mogą się nieznacznie różnić. W razie jakichkolwiek niejasności warto porozmawiać z lekarzem.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?
Wyższy niż normalnie poziom erytropoetyny może być spowodowany czerwienicą wtórną oraz wzmożoną produkcją czerwonych krwinek, która rozwija się w momencie gdy poziom tlenu we krwi jest zbyt niski. Dzieje się to zwykle na dużych wysokościach lub nieco rzadziej z powodu nowotworu. Niższy niż zwykle poziom erytropoetyny pojawia się zwykle w wyniku przewlekłej niewydolności nerek, niedokrwistości lub czerwienicy prawdziwej.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
1.8/5, ocen: 5
Erytropoetyna Erythropoietin
Ocena: 36 % na 100%
Liczba opinii: 5


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi