Dehydroepiandrosteron (Dehydroepiandrosterone , DHEA)

Wartości referencyjne:
M: 13,8 -27,7 nmol/l (4,0-8,0 ng/ml)
K: 5,2 -25,3 nmol/l (1,5 - 7,3 ng/ml)


Dehydroepiandrosteron (DHEA) to hormon produkowany przez nadnercza. Dehydroepiandrosteron ma pomagać w wytwarzaniu androgenów i estrogenów- męskich i żeńskich hormonów płciowych. Poziom tego hormonu zmienia się wraz z wiekiem i szczytową ilość osiąga, gdy człowiek ma 25 lat. Wraz z upływem kolejnych lat, stężenie dehydroepiandrosteronu staje się coraz niższe. Przykładowo u 70- letniego człowieka poziom DHEA może być 80% razy mniejszy niż u osoby w wieku 27 lat.
   


Ogólnie rzecz biorąc niski poziom dehydroepiandrosteronu u osób starszych wiąże się z rozwojem różnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: osteoporozy, chorób serca, utraty pamięci i raka piersi. Mimo, że widoczny jest związek między tymi zaburzeniami a niskim poziomem DHEA to nie jest on przyczyną rozwoju tych warunków. DHEA stanowi jedynie swojego rodzaju lek, który może zapobiegać tym problemom zdrowotnym. 
Ze względu na to, że poziom DHEA z wiekiem spada, hormon został uznany za jeden z hormonów anti – aging, stanowiących suplement i zapobiegających starzeniu. Niestety, nawet suplementy mogą wywoływać różne działania niepożądane, np.: zmniejszają stężenie dobrego cholesterolu, a u kobiet zwiększają poziom testosteronu i estrogenu. 

Prawidłowy poziom DHEA może zapobiegać:
- Rozwojowi tocznia rumieniowatego układowego
- Niedoczynności nadnerczy
- Depresji
- Osteoporozie
- Otyłości
- Zaburzeniom erekcji
- Spadkom libido u kobiet
- Starzeniu się
- Wirusowi HIV
- Klimakterium
- Nieswoistym chorobom zapalnym jelit
- Innym zaburzeniom zdrowotnym, w tym: niepłodności, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, łuszczycy, schizofrenii i posocznicy.

Źródła DHEA
Większość suplementów dehydroepiandrosteronu powstaje w laboratoriach i jest wytwarzana z diosgeniny oraz roślinnych steroli zawartych w ziół dzikiego pochrzyna (roślina pochodząca z Meksyku). Niektórzy twierdzą, że wyciągi z dzikiego pochrzynu są naturalne dla ludzkiego organizmu, co spotyka się z krytyką specjalistów, którzy uważają, że naturalnym wyciągiem jest tylko ten, który powstaje w ludzkim organizmie. Niezależnie od tego poglądu zawsze należy kupować suplementy jak najwyższej jakości.

Dehydroepiandrosteron na każdy dzień
Przyjmowanie DHEA nie jest zalecane osobom przed 40- tym rokiem życia, chyba że jego poziom jest drastycznie niski (poniżej 130 mg / dl u kobiet i 180 mg / dl u mężczyzn). Mimo to są określone dzienne dawki, które należy przyjmować w określonym wieku.DZIECI
Dzieciom i młodzieży przed 18- tym rokiem życia nie wolno przyjmować suplementów DHEA.

DOROŚLI
W przypadku mężczyzn powyżej 19 roku życia, dawki DHEA powinny wynosić 50 mg dziennie.
W przypadku kobiet powyżej 19 roku życia, dawki DHEA powinny wynosić 25 mg dziennie. Większe dawki (ok. 50 mg) podawano kobietom chorym na anoreksję, niewydolność nadnerczy oraz na inne zaburzenia zdrowotne.
Wyższe dawki podaje się podczas leczenia różnych warunków zdrowotnych zarówno u kobiet jak u mężczyzn. Przykładowo w procesie terapii tocznia rumieniowatego. 
Dehydroepiandrosteron jest wytwarzany głównie rano, a w nocy jego poziom spada, dlatego leczenie suplementami musi zostać dokładnie obliczone przez lekarza i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

DHEA może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami powodując liczne objawy. Są to:
- AZT (Azydotymidyna)
- Barbiturany
- Kortykosteroidy
- Estrogeny
- Doustne leki przeciwcukrzycowe i insulina
Oraz:
- Leki zwiększające poziom DHEA: alprazolam, amlodypina, anastrozol, nifedypina i diltiazem.
- Leki zmniejszające poziom DHEA: leki przeciwpsychotyczne, budezonid, estrogeny, doustne środki antykoncepcyjne, deksametazon, metformina i rozyglitazon.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 2
DHEA
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 2


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

DehydroepiandrosteronNa stronie:

W czytelni:
Tagi