Dihydrotestosteron (Dihydrotestosterone , DHT)

Wartości referencyjne:
mężczyźni: 0,7-3,5 nmol/l
0,2-1,0 ng/ml


Dihydrotestosteron to uboczny produkt testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. Jest jednym z istotnych hormonów androgennych i odpowiada za tworzenie pierwotnych męskich cech płciowych jeszcze w etapie embrionalnym życia.
   


Ponadto odpowiada za wytwarzanie większości drugorzędowych cech płciowych u mężczyzn w okresie dojrzewania. Jego obecność jest ważna także w późniejszym życiu, gdyż utrzymuje funkcjonowanie seksualne u mężczyzn.

Testosteron przed tą przemianą jest praktycznie nieczynny biologicznie. Rozwój embrionalny narządów płciowych zewnętrznych zależny jest od poziomu 5-?-dihydrotestosteronu.U mężczyzn jest on niezbędny do transformacji guzka płciowego w prącie i tworzeniu moszny. Może powodować łysienie typu męskiego, szczególnie gdy jego prekursor (testosteron) jest dostarczany z zewnątrz (np. stosowanie dopingu). 

Blokuje również oś podwzgórze-przysadka-gonady, co jest elementem fizjologicznej kontroli wydzielana androgenów, jest też niezbędny do wystąpienia przerostu gruczołu krokowego, oraz stymuluje rozwój raka prostaty.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 2
DHT
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 2


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi