Somatotropina (Somatropin , STH, hormon wzrostu, GH)

Wartości referencyjne:
N/A


Somatotropina to hormon wzrostu wydzielany przez przysadkę mózgową lub często także suplement będący syntetyczną wersją tego hormonu. Naturalnie, somatropina jest polipeptydem zawierającym 191 aminokwasów.
   


Produkowana jest głównie przez przedni płat przysadki mózgowej, a jej działanie ma na celu pobudzenie uwalniania innego hormonu o nazwie somatomedyna w wątrobie, powodując tym samym wzrost. 
Syntetyczną sonatotropinę podaje się dzieciom, które mają objawy karłowatości (niski wzrost związany z zaburzeniem funkcjonowania przedniego płata przysadki mózgowej), aby wspomóc ich wzrost. 

Czynnikami regulującymi wydzielanie hormonu wzrostu są neurohormony - somatostatyna hamuje jego wydzielanie, a somatoliberyna pobudza. Somatomedyny na zasadzie sprzężenia zwrotnego hamują wydzielanie hormonu wzrostu.Wydzielanie somatotropiny jest szczególnie duże u płodów i noworodków, później zmniejsza się, ale w dalszym ciągu u dzieci w okresie wzrastania jest większe niż u dorosłych. Zarówno u dzieci, jak i u ludzi dorosłych wydzielanie hormonu wzrostu jest zmienne ? jest ono znacznie większe w nocy niż w ciągu dnia, wzrasta podczas wysiłków fizycznych, w sytuacjach stresowych i w czasie głodu, a zmniejsza się po posiłku. W warunkach głodu, mimo zwiększenia wydzielania somatotropiny, zmniejsza się wytwarzanie somatomedyn. Niedobór hormonu wzrostu lub somatomedyn powoduje zahamowanie wzrostu (karłowatość), natomiast nadmiar tych hormonów w okresie wzrastania powoduje nadmierny wzrost (gigantyzm).


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
STH, hormon wzrostu, GH
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi