Kortykoliberyna (hormon uwalniający) to hormon wytwarzany przez podwzgórze, który stymuluje uwalnianie kortykotropiny przez przedni płat przysadki mózgowej. Kortykoliberyna jest uznana za neuropeptydowy hormon, cząsteczkę, która składa się z krótkich łańcuchów aminokwasowych.
Podwzgórze, w którym produkowana jest kortykoliberyna to obszar w mózgu reguluje i kontroluje także temperaturę ciała, głód i pragnienie. Przedni płat przysadki mózgowej, w których kortykoliberyna wywołuje pewne reakcje to tzw. niewielki gruczoł, który wydziela hormony odpowiedzialne za wzrost, rozwój płciowy, kolor skóry, funkcjonowanie tarczycy oraz kory nadnerczy.
Kortykoliberyna jest przekazywana z matki na dziecko, zaraz po zapłodnieniu. W tym przypadku jest to bardzo ważny proces, gdyż pozwala chronić zarodek przed odrzuceniem go przez organizm matki. Bez kortykoliberyny ciąża bardzo szybko może skończyć się poronieniem.
Odkrycie w 1981 roku kortykoliberyny, głównego mediatora stresu, przyczyniło się do nowego rozumienia roli CRH w odpowiedzi organizmu na zadziałanie czynnika stresowego. Kortykoliberyna, 41-aminokwasowy peptyd syntetyzowany w podwzgórzu, odgrywa główną rolę w integrowaniu neuroendokrynnej, behawioralnej, autonomicznej i immunologicznej odpowiedzi na stres. Kortykoliberyna wpływa na układ sercowo-naczyniowy, rozszerzając naczynia wieńcowe i wykazując działanie inotropowo dodatnie, zaburza proces snu, pobudza termogenezę, wyzwala różne reakcje behawioralne, między innymi reakcje lękowe, wpływa na proces uczenia się, odgrywa rolę w czynnościach motorycznych, w reprodukcji, wpływa również na procesy prozapalne, jak i przeciwzapalne, a także reguluje proces łaknienia.
Prosimy oceń stronę/treści:
|
|
|
CRH
Ocena:
20 % na
100%
Liczba opinii:
1
|
Zobacz również - choroby, artykuły:
Badania, wyniki:
Kortykoliberyna
Tagi: Kortykoliberyna, Corticotropin, CRH Kortykoliberyna