Prolaktostatyna (Prolaktostatyna , dopamina, PIH)

Wartości referencyjne:
< 888 pmol/l; 136 pg/ml


Dopamina to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników umiejscowiony w mózgu. Jest klasyfikowana w grupie katecholamin, czyli cząsteczek, które działają w charakterze neuroprzekaźników oraz hormonów.
   


Dopamina jest monoaminooksydazą, czyli związkiem zawierającym azot powstającym z amoniaku przez zastąpienie jednego lub większej ilości atomów wodoru przez rodniki węglowodorowe. Dopamina to prekursor adrenaliny, ściśle związana jest z noradrenaliną. Powstaje w procesie dekarboksylacji dopy (usunięcie grupy karboksylowej).

Dopa stosowana jest w leczeniu choroby Parkinsona, która rozwija się ze względu na niski poziom dopaminy w niektórych częściach mózgu. Dopa przyjmowana doustnie przechodzi przez krew do mózgu. Gdy dostanie się do mózgu jest konwertowana i staje się dopaminą. Wzrost poziomu dopaminy w mózgu podczas takiej terapii poprawia przewodzenie nerwowe i pomaga w zmniejszeniu zaburzeń ruchowych w chorobie Parkinsona.Dopamina jest neuroprzekaźnikiem monoamin w mózgu, wytwarzanym przy pomocy tyrozyny (jednego z 20 aminokwasów). Dopamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego i wpływa na emocje, ruch oraz postrzeganie. Z niedoborem dopaminy, spowodowanym degeneracją lub zniszczeniem komórek nerwowych ją produkujących, wiąże się choroba Parkinsona. Ponadto, schizofrenia, psychoza oraz choroba afektywna dwubiegunowa także są związane z zaburzeniami prawidłowego stężenia dopaminy oraz serotoniny w organizmie.
Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
dopamina, PIH
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi