Leptyna (Leptin , )

Wartości referencyjne:
N/A


Leptyna to hormon, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów. Pierwotnie uznawana była za pewien sygnalizator organizmu, który działał w kierunku utraty nadmiernych kilogramów, jednak obecnie uważa się, że daje ona sygnał do mózgu, że w organizmie znajdują się tłuszcze.
   


Zaobserwowano, że u niektórych otyłych dzieci utrata wagi jest wręcz niemożliwa ze względu na genetyczną niezdolność do wytwarzania leptyny. W takich przypadkach próbowano zastosować syntetyczną leptynę podawaną w postaci zastrzyków. Skutki okazały się dramatyczne. 

Generalnie rzecz biorąc sytuacja wygląda tak- gdy organizm człowieka nie wytwarza leptyny, mózg ?nie widzi? nadmiaru tłuszczu i tym samym skłania do dalszego wchłaniania tłuszczów. Działanie leptyny jest w tym przypadku ograniczone, a efekty takiego stanu mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na ludzkie ciało.Zaburzenia wytwarzania tego hormonu bądź niewrażliwość receptorów dla tego hormonu prowadzi często do nadwagi i otyłości. Leptyna informuje mózg o zasobach energetycznych organizmu i poziom jej we krwi jest proporcjonalny do masy tkanki tłuszczowej. Jest ona sygnałem którego zanik pociąga za sobą nastawienie organizmu na przetrwanie głodu. Dlatego wtedy organizm rezygnuje z procesów energochłonnych jakimi są reprodukcja, termogeneza, wzrost organizmu itd. Leptyna jest produktem genu Ob (leżącego na chromosomie 7), należy do rodziny helikalnych cytokin klasy I. Wpływa na poziom LH, FSH, PRL, GH. 
Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2/5, ocen: 2

Ocena: 40 % na 100%
Liczba opinii: 2


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

LeptynaNa stronie:

W czytelni:
Tagi