Melanotropina (Melanotropin , hormon melanotropowy, MSH)

Wartości referencyjne:
N/A


Melanotropina to polipeptydowy hormon wydzielany przez pośredni płat przysadki mózgowej, co powoduje rozproszenie melaniny przez melanfory i w efekcie objawia się poprzez ciemnienie skóry prawdopodobnie w wyniku wspierania syntezy melaniny.
   


Melanotropina, hormon melanotropowy (MSH), wydzielana jest z części pośredniej przysadki. Pobudza syntezę i odkłądanie melaniny w komórkach skóry, dlatego też skóra posiada charakterystyczne brązowe zabarwienie. Wydzielanie melanotropiny jest hamowane przez hormony kory i rdzenia nadnerczy. W chorobach uszkadzających nadnercza lub po ich chirurgicznym usunięciu melanotropina wydzielana w nadmiarze wraz z kortykotropiną wywołuje przebarwienie skóry.

-  Pobudza komórki skóry do tworzenia brunatnego barwnika ? melaniny przez aktywację procesu melanogenezy (czyli tworzenia się ciemnego pigmentu skóry za pomocą komórek zwanych melanocytami)
-  Wykazuje podobieństwo struktury chemicznej do adrenokortykotropiny (ACTH) i w związku z tym posiada słabe działanie adrenokortykotropowe.
-  Hormony MSH regulują syntezę melaniny i jej rozmieszczenie w melanoforach u ryb, płazów i gadów lub w komórkach barwnikowych ptaków i ssaków.
-  U człowieka część pośrednia przysadki jest szczątkowa i wydzielanie hormonu MSH u osób zdrowych i dorosłych prawdopodobnie nie zachodzi, a rolę melanotropową przypisuje się hormonowi adrenokortykotropowemu (ACTH).
-  Powoduje ciemnienie skóry i wpływa na adaptację wzroku do ciemności oraz resyntezę rodopsyny.
-  W pewnych warunkach, np. w czasie ciąży, wzrost jego ilości powoduje nieco ciemniejszą barwę skóry.

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.9/5, ocen: 7
hormon melanotropowy, MSH
Ocena: 57 % na 100%
Liczba opinii: 7


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

MelanotropinaNa stronie:

W czytelni:
Tagi